avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire;
_avem testament facut cu propietarul si vreau sa stiu care mai sunt legile legate de acest testament facut prin notar.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 19:34, 9 Februarie 2010
buna ziua!
testamentul poate fi revocat oricand de catre testator.
daca testatorul are si mostenitori rezervatari, iar prin testamentul facut se incalca reerva succesorala a acestora, atunci ei vor putea solicita reductiunea liberalitatilor.
Multumesc frumos pentru raspuns!
....si in cazul decesului daca nu se prezinta nimeni cu nici o pretentie ....
buna ziua!
daca testaentul nu va fi fost revocat, puteti sa dezbateti succesiunea.
daca acel defunct are mostenitori rezervatari, atunci trebuie sa ii chemati si pe acestia la dezbaterea procedurii succesorale.
... propietera neavand copii doar o sora cu doi copii...+2 nepoti si nu stim de ei nimic cum procedam in continuare.
multumesc!
buna ziua.
in cazul acesta mergeti la un birou notarial sa dezbateti succesiunea.

Alte discuții în legătură

Ce fac cu testamentul? glo glo am primit prin testament un imobil. acum ce ce m-a testata a murit. ce trebuie sa fac? unde merg sa iau in evidenta acel testament ? este testament olograf ... (vezi toată discuția)
Contestare testament danaiorga danaiorga Buna ziua , ma numesc iorga , tatal, meu mai are un frate( unchiul meu) care a decedat in urma cu 3 luni,acesta era singur fara mostenitori (necasatorit) dupa ... (vezi toată discuția)
Probleme la testament ioana_topolino ioana_topolino buna,am o matusa si un unchi care nu au copii si care au hotarat sa imi dea casa mie,eu fiind unul din nepoti pe baza de testament.acestia mai au frati si ... (vezi toată discuția)