Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire;
_avem testament facut cu propietarul si vreau sa stiu care mai sunt legile legate de acest testament facut prin notar.
Multumesc!
buna ziua!
testamentul poate fi revocat oricand de catre testator.
daca testatorul are si mostenitori rezervatari, iar prin testamentul facut se incalca reerva succesorala a acestora, atunci ei vor putea solicita reductiunea liberalitatilor.
Multumesc frumos pentru raspuns!
....si in cazul decesului daca nu se prezinta nimeni cu nici o pretentie ....
buna ziua!
daca testaentul nu va fi fost revocat, puteti sa dezbateti succesiunea.
daca acel defunct are mostenitori rezervatari, atunci trebuie sa ii chemati si pe acestia la dezbaterea procedurii succesorale.
... propietera neavand copii doar o sora cu doi copii...+2 nepoti si nu stim de ei nimic cum procedam in continuare.
multumesc!
buna ziua.
in cazul acesta mergeti la un birou notarial sa dezbateti succesiunea.