avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transform. post funct. public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transform. post funct. public

Am trimis la ANFP, pt. aviz transformare post Inspector III, in consilier, clasa I,grad asistent, treapta III. Vreau sa stiu care este procedura de urmat dupa ce i-mi vine avizul,(daca se mai organizeaza examen sau nu?)
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 21:43, 11 Februarie 2010
Bineinteles ca se va organiza concurs sau examen de promovare! :)
Nu se organizeaza examen daca sunt indeplinite conditile prevazute de art. 117 din legea 188/1999 (daca atributiile postului contractual sunt cele de putere publica, asa cum sunt ele stabilite de art. 2 din Statut). In cazul acesta, se solicita doar avizul de transformare a postului din contractual in fp, cu modificarea ulterioara a organigramei.
se organizeaza examen conform Ordin ANFP 1932 din dec. 2009. Solicitarea avizului se face dupa organizarea examenului de promovare in clasa Vezi Ordinul care prevede si ce documente trebuiesc inaintate in vederea acordarii avizului. (daca e vorba de promovare in clasa): nu am inteles exact despre ce transformare este vorba pentru ca fnctia de inspector este corespunzatoare clasei I, nu clasa III.
Kyandra a scris:

Nu se organizeaza examen daca sunt indeplinite conditile prevazute de art. 117 din legea 188/1999 (daca atributiile postului contractual sunt cele de putere publica, asa cum sunt ele stabilite de art. 2 din Statut). In cazul acesta, se solicita doar avizul de transformare a postului din contractual in fp, cu modificarea ulterioara a organigramei.



Corect, am crezut gresit ca se doreste o promovare in clasa. Cu mentiunea ca e vb. de art.111 si nu de art. 117. :)
IORDANA a scris:

se organizeaza examen conform Ordin ANFP 1932 din dec. 2009. Solicitarea avizului se face dupa organizarea examenului de promovare in clasa Vezi Ordinul care prevede si ce documente trebuiesc inaintate in vederea acordarii avizului. (daca e vorba de promovare in clasa): nu am inteles exact despre ce transformare este vorba pentru ca fnctia de inspector este corespunzatoare clasei I, nu clasa III.

Repet, pentru transformarea unui post de personal contractual in functionar public, daca sunt indeplinite atributii de putere publica, nu se organizeaza nici un examen sau concurs sau altceva. Doar avizul ANFP pentru transformare, copie a fisei postului si a actelor de studii din care reiese faptul ca ocupantul postului se incadreaza cerintelor unei anumite clase de fp!!

@mihaicalinescu2005
Corect, era art. 111, mi-a "fugit" tastatura de sub degete:):)

Alte discuții în legătură

Avansare de la studii medii la superioare ramonailea ramonailea In prezent sunt functionar public incadrata pe functia de executie referent asistent treapta 2. Vreau sa stiu unde si cum se poate avansa pe studii superioare ... (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru obtinerea avizului anfp Vasile Constanta Vasile Constanta Va rog sa-mi spuneti care este lista documentelor necesare obtinerii avizului ANFP in urma sustinerii examenului de promovare in clasa a functionarilor ... (vezi toată discuția)
Din personal contractual, functionar public zoard zoard Buna ziua ! Sunt angajat la o primarie comunala, din 2008 referent III, personal contractual, cu un salariu de 648 lei, dupa 1 ian 2010, conform Legii ... (vezi toată discuția)