Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDII MEDICALE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDII MEDICALE

va rog sa ma lamuriti si pe mine.Cf OUG 158/2005 ART 12 CM , se platesc asa
de cate angajator incepand din prima zi pina in a 5 a.
intrebarea mea este ,zile lucratoare sau zile calendaristice ca in lege nu face specificatie.
Si mai am o nelamurire legata de cm;certificate acordate de medic cu codul 12 de unde se platesc,integral din fnuass?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine !
va multumesc frumos! CU RESPECT ELENA GHEORGHE

Concediile medicale se platesc doar pt. zilele lucratoare (doar atunci bolnavul mananca) conform normelor de aplicare (ale OUG 158/2005) ART. 35(1) Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta, potrivit art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, de catre angajator sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS), pentru zilele lucratoare din duratele exprimate in zile calendaristice de incapacitate temporara de munca, socotite din prima zi de incapacitate.
(2) Numarul de zile ce urmeaza a fi platite nu va cuprinde zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, potrivit prevederilor legale in vigoare, si/sau zilele nelucratoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de munca. Codul 12 se suporta de angajator si dupa aia din FNUASS