Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de post pentru Manager Comercial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de post pentru Manager Comercial

va rog imi puteti da raspuns pt intrebarea mea....imi trebuia la scoala pentru firma de exercitiu .:(..pe internet nu sunt asa concrete .Multumesc.
FISA DE POST - DIRECTOR COMERCIAL

1. Denumirea compartimentului: COMPARTIMENTUL COMERCIAL

2. Denumirea postului: DIRECTOR COMERCIAL

3. Numele si prenumele salariatului:

4. Se subordoneaza: Directotului general

5. Numele sefului ierarhic:

6. Subordoneaza: Angajatii departamentului comercial

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale: cu angajatii departamentelor Financiar-Contabil, Marketing, Juridic

9. Pregatirea si experienta:
• Studii obligatorii: universitare economice;
• Buna cunoastere a mediului concurential de afaceri;
• Experienta in domeniul comercial de minim 4 ani;
• Foarte bune cunostinte de limba engleza;
• Spirit de observatie, dinamism, gandire comerciala, eficienta;
• Excelente abilitati de utilizare a computerului (Word, Excel);
• Experienta intr-o functie de conducere si de coordonare constituie un avantaj;
• Reale si excelente abilitati de comunicare si negociere.

10. Autoritate si libertate organizatorica: Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:
• Urmarirea zilnica a activitatii personalului aflat in subordine pentru asigurarea aplicarii corecte a procedurilor operationale de achizitii si aprovizionare/livrare;
• Organizarea departamentului Comercial pe criterii de “cost efficiency”, in vederea optimizarii activitatii de aprovizionare/livrare a marfii catre reteaua de magazine;
• Stabilirea strategiei specifice fiecarui magazin pentru implemetarea/urmarirea stocului optim si a tuturor procedurilor comerciale prevazute.
Sarcini si indatoriri specifice:
• Asigurarea buclei de feed-back in urmarirea aplicarii procedurilor comerciale si a stocurilor optime;
• Stabilirea unor relatii bune cu furnizorii, pentru rezolvarea in timp util si in bune conditii a tuturor problemelor ocazionale;
• Prospectarea pietei de profil si a conditiilor de achizitii/livrare in vederea optimizarii continue a stocurilor, avand ca scop final obtinerea unei rotatii bune ale acestora si realizarea de profituri (protectia marginii).

Responsabilitati ale postului:
• Raspunde pentru calitatea negocierii contractelor/actelor aditionale cu furnizorii;
• Isi asuma responsabilitatea pentru propunerile de noi furnizori, dupa ce a verificat pozitia in piata si standardele serviciilor oferite de catre acestia;
• Raspunde pentru calitatea activitatii personalului aflat in subordine si pentru fluxul operational la nivelul departamentului pe care-l conduce.
Autoritatea postului:
• Coordoneaza intreaga activitate comerciala a retelei de magazine pe centre de profit;
• Transmite catre Directorul de vanzari & marketing raportarile (saptamanale, lunare) privind vanzarile, planul de actiune pentru cresterea vanzarilor, furnizorii noi etc. (Toate tipurile de raportari vor fi descrise in anexe separate.);
• Concepe impreuna cu directorul general strategiile comerciale prioritare in vederea atingerii target-urilor stabilite.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul