Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lamurire
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lamurire

In urma cun 2 ani am achizitionat un ap cu 2 camere.
L-am platit integral si am asteptat sa ma mut...dar nu s-a intamplat nici in ziua de azi.
Intamplator am aflat ca firma cu care am facut contractul este in insolventa

Inca un amanunt..am inteles ca o banca(banca de unde a scos bani tipul) urmeaza sa preia cladirea + pamantul si mentionez ca nu am CF.

Ce se va intampla in continuare,voi mai putea sa-mi recuperez bani,voi ramane doar cu apartamentul neterminat,daca va veni un alt contractor,se va tine cont de antecontractul pe care l-am incheiat cu celalalt...nici nu mai stiu ce sa intreb?!

Sper ca am fost destul de explicit..

In urma cun 2 ani am achizitionat un ap cu 2 camere.

Din intrebare se intelege ca aveti toate documentele care atesta dreptul dvs de proprietate asupra apartamentului:
- contract de V/C in forma autentica
- intabularea proprietatii
daca nu le aveti e o problema !!
Buna ziua.
Dvs.nu aveţi nicio vină că firma a intrat in insolvenţă.Dvs. aveţi dreptul ,conform contractului de vânzare să intraţi în posesia apartamentului achitat .Conform dreptului civil, contractul de vanzare cumparare nu este un contract real, este un contract personal,deci o dată ce l-aţi achitat sunteţi proprietarul lui,indiferent că a avut loc şi tradiţiunea bunului sau nu, adică dacă v-aţi mutat în el sau nu . Contractul dvs.de cumparare este anterior dreptului băncii asupra bunurilor debitorului ,deci aveţi prioritate .Ca să nu mai fie valabil contractul dvs.,banca trebuie să ceară expres rezoluţiunea acestuia,dar nu văd pentru ce motiv.
O zi bună .