Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasirea interzisa...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasirea interzisa...

Ma indreptam de la iasi spre vaslui iar dupa o portiune de drum cu limita de 40 Km/h urma o portiune de drum de aproximativ 2 km cu linie discontinua unde am inceput depasirea a doua autovehicole, dupa ce am terminat depasirea cam la 100 metri in fata mea urma o portiune de drum cu semnul "Depasirea interzisa" si marcaj continuu. Un echipaj de politie care se afla cam in drept cu mine cand am terminat depasirea (stationat) au plecat in urmarirea mea dar foarte tarziu pentru ca am ajut timp sa ajung la 3 sate distanta de la locul asa zisei fapte. am fost oprit si mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru ca au spus ei ca am intrat pe semnul care imi interzice depasirea pe o distanta de 300 de metri. M-am intors cu ei acolo si le-am aratat unde am inceput si unde am terminat depasirea intr-un final nu am avut cu cine ma intelege am semnat procesul verbal in locul unde imi spune ca imi poate da o copie iar la obiectii am scris ca nu am observat semnul de circulatie iar eu am depasit pentru ca am vazut linia discontinua. Nu a avut nici un martor iar il locul pentru martor nu apare nimic nuci un nume pe pers. si nici o semnatura. Pot depune contestatie? am vre-o sansa de scapare. mai mult imi este ciuda ca nu am gresit si imi pare rau ca nu pot face nimic pentru ca domnii politai sa fie sanctionati pentru ca dupa parerea mea erau constienti pana la urma de gafa facuta si radeau intre ei. Multumesc pentru site am mai citit cate ceva, pacat cred ca ar trebui sa stie mai multa lume de el are o gramada de lucruri bine. Multumiri!

amanuntele despre procesul verbal, postate in alta discutie:

Va rog ajutatima sa fac o contestatie la acest proces verbal. Multumesc Mult!!!

Incheiat astazi 10 02 2010 16:23 in localitatea Poiana
Agent constatator: AP xxxxxxxxxxx din BDNE constat ca:
Dl. xxxxxxxx CNP XXXXXX Buletin seria XX nr. xxxx cu domiciliul in xxxxxxxx
In ziua 10 02 2010 16:16 locul DN 24 localitatea Schitu Duca a savarsit urmatoarele:
A condus auto Dacia solenta cu nr sv 00 uwx pe DN24 dinspre Iasi spre Mun. Vaslui iar la Km 173+300m a efectuat manevra de depasire a autospecialei MAI 15970 care circula in acelasi sens in raza de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa ".

Fapta savarsita este prevazuta de art 1000/3 lit. e OUG 95/2002

Stabilesc Amenda
4 puncte amenda 4 x 60= 240
Martor asistent: Nu este scris nimic in spatiul liber si nici un CNP complectat
Alte mentiuni: Nu am observat nici un indicator. Era linie discontinua(iar in continuare am semnat pentru cele scrise)
Agent constatator: (Semnatura) Martor asistent: (Casuta libera) Contravenient
Am luat cunostinta
(Nu am semnat)
Instiintare de plata
Dl ixxxxxxxx CNP cc xxxxxxxx am semnat pentru a primi copia procesului verbal si acolo unde am facut obiectiile .

Vreau sa precizez ca in locul unde am inceput depasirea eram trecut de semnul Sfarsitul tuturor restrictiilor si marcajul era discontinuu iar la terminarea depasirii mai avea circa 100 m pana sa intru in raza de actiune a indicatorului Depasirea interzisa+ linia continua

Va rog ajutati-ma sunt pe cale de a-mi pierde serviciul si e unica mea sansa de supravietuire. Multumesc din inima!
George, Avocat
Dacă la rubrica ,,martor,, nu este trecut nici nume nici menţiunea că de faţă nu era niciun martor sau nimeni nu a vrut să semneze, este un motiv de nulitate, aveţi şanse. Aţi cam greşit-o la obiecţiuni.
Baftă!
multumesc un raspuns imbucurator... dar de obicei ce se scrie la obiectii?
~ Conținut șters la cerere ~
Acolo unde există atât marcaj longitudinal (linie continuă) cât şi indicator rutier "Depăşirea interzisă" începutul liniei continue trebuie să coincidă cu locul în care este amplasat indicatorul rutier. Existenţa unei neconcordanţe între aceste două locuri are drept urmare derutarea conducătorilor auto. Această situaţie de fapt nu poate fi imputată conducătorilor auto, ci administaratorului drumului (care execută semnalizarea rutieră) şi(sau) poliţiei (care avizează amplasarea mijloacelor de semnalizare)
Cred că aveţi şanse de izbândă în cazul în care veţi contesta procesul verbal de contravenţie.
Baftă multă!!!
Ioan Ciobanu, Expert judiciar