avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data de pensionare

nascut 12.01.1952. 23ani grupa 2 munca 80%+1an 6luni grupa 2 100% Din 06 01 2010 am incheiat perioada de acordare a ajutorului de somaj. Daca este posibil vreau sa aflu data la care ma pot pensiona pentru limita de virsta si care ar fi perioada de contibutie la fondul de pensie cu care ar trebui sa mai cotizez tinind cont ca pina la data prezentei am cotizat 34ani(din care 5luni 24zile satisfacere stagiul militar TR).
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:18, 13 Februarie 2010
Ca date generale, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Intrucat ati depasit stagiul complet de cotizare (avand in vedere si stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca), puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 60 de ani si 6 luni.

Reducerea varstei standard de pensionare este de 4 ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cind ma pot pensiona !?? stoica ionut 13 stoica ionut 13 Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)