Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data de pensionare

nascut 12.01.1952. 23ani grupa 2 munca 80%+1an 6luni grupa 2 100% Din 06 01 2010 am incheiat perioada de acordare a ajutorului de somaj. Daca este posibil vreau sa aflu data la care ma pot pensiona pentru limita de virsta si care ar fi perioada de contibutie la fondul de pensie cu care ar trebui sa mai cotizez tinind cont ca pina la data prezentei am cotizat 34ani(din care 5luni 24zile satisfacere stagiul militar TR).
Ca date generale, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Intrucat ati depasit stagiul complet de cotizare (avand in vedere si stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca), puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 60 de ani si 6 luni.

Reducerea varstei standard de pensionare este de 4 ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic