Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea 321/2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea 321/2009

buna ziua !stie cineva legea 321/2009 se aplica si contractelor castigate la licitatie?
adica am avut o licitatie am castigat este vorba de produse alimentare proaspete si termenul este de 60 zile?mai este lagal avand in vedere termenele cerute de legea 321/2009? ce pot face? multumesc
Parerea mea este ca nu se mai aplica; 321 reglementeaza toate contractele care se refera la produse alimentare. Notificati clientul in sensul schimbarii conditiilor contractuale ca urmare a intrarii in vigoare a L 321.
Daniela SANDU a scris:

Parerea mea este ca nu se mai aplica; 321 reglementeaza toate contractele care se refera la produse alimentare. Notificati clientul in sensul schimbarii conditiilor contractuale ca urmare a intrarii in vigoare a L 321.
stiti cumva daca exista vreun text de lege care cuprinde lista cu produse proaspete, congelate, etc?am auzit ca ar fi publicata intr-un monitor cu bis multumesc
Legea 321/2009, la art. 2 te lamureste:
"Art. 2. - (1) Prevederile prezentei legi se aplică tuturor persoanelor fizice şi juridice care desfăşoară relaţii comerciale cu produse alimentare.
(2) În înţelesul prezentei legi termenii şi expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
1. produs alimentar - orice substanţă sau produs, indiferent dacă este prelucrat, parţial prelucrat sau neprelucrat, destinat sau prevăzut în mod rezonabil a fi ingerat de oameni, conform prevederilor art. 2 din Regulamentul (CE) nr. 178/2002 al Parlamentului European şi al Consiliului din 28 ianuarie 2002 de stabilire a principiilor şi a cerinţelor generale ale legislaţiei alimentare, de instituire a Autorităţii Europene pentru Siguranţă Alimentară şi de stabilire a procedurilor în domeniul siguranţei produselor alimentare, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 31 din 1 februarie 2002, cu modificările şi completările ulterioare;
2. produs alimentar proaspăt - alimentul care nu este conservat prin sterilizare, deshidratare, congelare sau afumare;
3. produs alimentar congelat - alimentul care necesită temperaturi de păstrare sub minus 7 grade Celsius;
4. relaţii comerciale - activitatea de vânzare şi/sau cumpărare a produselor alimentare;
5. consumator - orice persoană fizică sau juridică ce cumpără, dobândeşte, utilizează şi consumă produse alimentare în afara activităţii profesionale;
6. comerciant - persoana fizică sau juridică autorizată să desfăşoare activităţi de comercializare directă către consumator a produselor alimentare;
7. furnizor - persoana fizică sau juridică autorizată să desfăşoare activităţi de producţie, procesare sau distribuţie a produselor alimentare, în vederea comercializării acestora;
8. cost de producţie - cheltuielile directe şi indirecte de producţie repartizate raţional asupra produselor fabricate, lucrărilor executate şi serviciilor prestate;
9. preţ de listă la furnizor - preţul unitar net pentru fiecare produs oferit spre vânzare de către furnizor;
10. discount - avantajul financiar direct, oferit de către furnizor comerciantului, aplicat procentual la preţul de listă la furnizor;
11. cost de achiziţie la comerciant - preţul unitar net care apare în factura de achiziţie, obţinut prin scăderea discountului oferit de furnizor, la care se adaugă cheltuielile directe specifice revânzării şi costurile serviciilor prestate de comerciant furnizorului;
12. vânzare în pierdere - orice vânzare la un preţ inferior costului de achiziţie;
13. preţ de achiziţie la consumator - costul de achiziţie la comerciant majorat cu adaosul comercial şi TVA;
14. listarea produsului - obligaţia asumată de comerciant de a pune în vânzare directă către consumator tipurile de produse oferite de furnizor prin contractul comercial;
15. delistarea - încetarea punerii în vânzare directă de către comerciant a produselor oferite de furnizor prin contractul comercial.
(3) Relaţiile comerciale dintre furnizori şi comercianţi sunt stabilite prin încheierea unui contract negociat în prealabil de către părţi, care respectă legislaţia în vigoare şi dispoziţiile prevăzute de prezenta lege.

Acest ultim aliniat te lamureste si cu privire la contractele incheiate in baza legislaltiei privind achizitiile publice.
Bafta!