Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat din oficiu
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat din oficiu

cine a mai apelat la un avocat din oficiu
cui s-a adresat?
Baroului , instantei, asociatiei care are fonduri de la uniunea europeana in acest sens?
cum a decurs...
Cf. art. 74 C.pr.civ. asistenta judiciara se cere in scris si se depune la instanta de judecata pt. situatiile pr. la art.75 al.1 pct.1(acordare de scutiri, reduceri reesalonari) sau la baroul avocatilor pt. situatiile prevazute la art.75 al.1 pct.2 (apararea si asistenta gratuita asigurate prin avocat delegat de barou).
Asistenta judiciara poate fi acordata oricand in timpul judecatii, in totul sau numai in parte.
Daca este vorba despre o cauza penala in care asistenta juridica este obligatorie, instanta face demersuri catre barou in sensul desemnarii unui avocat din oficiu. In civil, puteti face o cerere instantei pentru asistenta juridica gratuita sustinuta si de dovezi care sa ateste lipsa veniturilor pentru plata onorariului unui avocat.
Va duceti la Baroul de care apartineti cu o cerere prin care solicitati un avocat din oficiu si cu fluturasul de salariu/ cuponul de pensie/ somaj prin care dovediti ca nu va permiteti un avocat ales