Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj apartament ipotecat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj apartament ipotecat

Eu cu sotul meu detinem un apartament cumparat cu banii proveniti din vanzarea unui apartament bun propriu al meu detinut inainte de casatorie in procent de 85% si restul din credit ipotecar. Din acest credit am facut si amenajari ale apartamentului.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. in cazul unui partaj amiabil cum se face calculul drepturilor cuvenite fiecareia dintre parti si a datoriilor
2. in cazul unui partaj amiabil trebuie sa se faca evaluarea la zi a apartamentului care face obiectul partajului sau se tine cont de pretul la care a fost achizitionat
3. cum se impart datoriile catre banca avand in vedere faptul ca eu am fost in concediu crestere copil 2 ani iar ceilalti 2 nu am lucrat iar inainte de CIC am lucrat 4 ani
Sunt doua situatii, daca va intelegeti si faceti o tranzactie puteti sa stabiliti dv. pretul apartamentului si cota ce se cuvine fiecaruia, urmind ca cel in lortul caruia cade sa preia si datoriile catre banca urmind sa-l despagubeasca pe celalalt cu cota sa parte, in acest caz dv. care aveti o cota nuklt mai mare la achizitionarea bunului comun.
Daca nu va intelegeti si ajungeti in instanta trebuie sa dovediti ca ati contribuit cu suam de pe un bun propriu drept avans la achizitionarea aprtamentului, iar restul va fi atribuit in pqarti egale, valoarea aprtamentului va fi stabuilita de expert iasr faptul ca ati fost in concediu crestere copil nu ar trebui sa afecteze cota dv.
Prin partaj amiabil va referiti la procedura medierii?

Intrebarea este datorata curiozitatii mele.

Un partaj amiabil presupune vointa partilor, inclusiv cu privire la modul de evaluare a imobilului.
Dumnevoastra si sotul cunoasteti va cel mai bine situatia si in aceasta consta procedura amiabila. Sa negociati, pas cu pas, toate aceste chestiuni pe care le puneti acum in discutie.

La mediator, spre exemplu, dumneavoastra partile veti decide care este valoarea apartamentului la care va raportati. Nimic nu va opreste sa recurgeti la un evaluator profesionist.
De asemenea, tot dumneavoastra, sotii, veti ajunge la o intelegere, cu ajutorul mediatorului (sau al altei persoane) si asupra cheltuielilor aferente.
Toacmai in acest fapt sta frumusetea procedurilor amiabile: nimeni nu decide in locul dumneavoastra (sau n-ar trebui sa decida). Doar partile decid.
Faptul ca, de regula, partile /sotii au nevoie de un al treilea pentru a le facilita comunicarea, nu va avea efecte asupra vointei lor.
Abia in situatia in care partile nu se inteleg amiabil, se ajunge in instanta si doar instanta va hotari cum se face evaluarea, in oricare dintre situatii.
Atunci, asa cum spune @top dan, trebuie sa probati fiecare dintre dumneavoastra contributiile avute.
Va urez succes in partajul pe cale amiabila. Fie sa gasiti calea prin care sa reusiti evitarea procesului. :)
Fãnuța Lișman - Birou de mediator, Mediator
daca partajul este amiabil, impartirea bunurilor depinde de cei doi soti.
daca partajul nu se incheie prin tranzactie in functie de contributia prprie instanta dispune impartirea bunurilor.
jurefani a scris:

Prin partaj amiabil va referiti la procedura medierii?

Intrebarea este datorata curiozitatii mele.

Un partaj amiabil presupune vointa partilor, inclusiv cu privire la modul de evaluare a imobilului.
Dumnevoastra si sotul cunoasteti va cel mai bine situatia si in aceasta consta procedura amiabila. Sa negociati, pas cu pas, toate aceste chestiuni pe care le puneti acum in discutie.

La mediator, spre exemplu, dumneavoastra partile veti decide care este valoarea apartamentului la care va raportati. Nimic nu va opreste sa recurgeti la un evaluator profesionist.
De asemenea, tot dumneavoastra, sotii, veti ajunge la o intelegere, cu ajutorul mediatorului (sau al altei persoane) si asupra cheltuielilor aferente.
Toacmai in acest fapt sta frumusetea procedurilor amiabile: nimeni nu decide in locul dumneavoastra (sau n-ar trebui sa decida). Doar partile decid.
Faptul ca, de regula, partile /sotii au nevoie de un al treilea pentru a le facilita comunicarea, nu va avea efecte asupra vointei lor.
Abia in situatia in care partile nu se inteleg amiabil, se ajunge in instanta si doar instanta va hotari cum se face evaluarea, in oricare dintre situatii.
Atunci, asa cum spune @top dan, trebuie sa probati fiecare dintre dumneavoastra contributiile avute.
Va urez succes in partajul pe cale amiabila. Fie sa gasiti calea prin care sa reusiti evitarea procesului. :)

calea amiabila nu inseamna in situatia dvs neaparat medierea:).. aici inca nu exista un conflict, o neintelegere care sa presupuna prezenta unui mediator pentru a evita sa ajungeti in fata instantei... nu, problema dvs se poate rezolva printr-o tranzactie autentificata la notariat, referitoare la separatia bunurilor aflate in patrimoniul celor 2 soti.. ;)..toate cele bune!
@ avocatPetre,
Medierea am dat-o ca exemplu de procedura amiabila.
O recomand in situatia in care cei doi soti nu pot ajunge singuri la o intelegere.
Intrebarea privitoare la mediere era, dupa cum ati citat, pentru a/mi satisface eu o curiozitate. :) Nimic mai mult.
Toate cele bune si dumneavoastra!