Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DAUNE COMINATORII SI DAUNE MORALE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DAUNE COMINATORII SI DAUNE MORALE

=D> bUNA ZIUA ,

AS DORI SA AFLU PAREREA MAI MULTOR PERSOANE CU PRIVIRE LA DAUNELE COMINATORII SI DAUNELE MORALE .
iN CEEEA CE PRIVESTE DAUNELE COMINATORII IN OPINIA MEA ACESTEA NEPUTIND FII CUANTIFICATE NU SE PERCEPE TAXA DA TIMBRU .dE ASEMENI DORESC SA AFLU PAREREA DVS. CU PRIVIRE LA DAUNELE MORALE IN PROCESUL CIVIL mULTUMESC cATI
din cate am inteles doriti sa stiti care se daune se timbreaza cu timbru judiciar.
daunele cominatorii se evalueaza pe zi de intarziere (3 ron/zi) dar nu se timbreaza pt ca depinde de debitor cand isi excuta obligatia
daunele morale se evalueaza la momentul intentarii actiunii si se timbreaza. (taxa de timbru se calculeaza avand in vedere valoarea ceruta cu titlu de pret (sa zicem) + daunele morale)
Multumesc .Asa stiam si eu ,dar doream sa fiu f. sigura deoarece am avut o discutie in contradictoriu cu cineva care le stie pe toate .Multumesc