Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAS la cabinet individual medical
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAS la cabinet individual medical

Buna! Am un cabinet de optica medicala, dar am si o pensie de invaliditate de 355 Ron (dgn. de tumora operata) nerevizuibila, gradul II (doi) si as vrea sa stiu daca voi avea obligativitatea sa platesc CAS (nemaifiind cu carte de munca). Multumesc, cu bine.
da, cred ca pentru toate veniturile personale realizate din aceasta activitate, ar trebui platit CAS, dar poate se poate compensa cu faptul ca sunteti cu pensie de invaliditate si sa primiti scutire de la aceasta contributie.Mai asteptati raspunsurile colegilor mai bine avizati sau intrebati direct la CAS.
va dorim succes
Incepand din iunie 2009 un beneficiar de pensie de invaliditate gradul II poate cumula veniturile obtinute din pensie cu alte venituri numai in calitate de asociat unic, asociat, comanditar sau actionar.

Persoanele care se afla in situatiile prevazute la art. 5, pct. I, pct. II si pct. IV, lit. b) - f) din Legea nr. 19/2000 nu pot beneficia si de pensia de invaliditate. Deci, n-are importanta ca nu aveti carnet de munca, daca va aflati printre categoriile de persoane mentionate anterior trebuie sa solicitati suspendarea platii pensiei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc, doamna Gabriela Pintea!