Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal finalizat cu NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal finalizat cu NUP

A trecut termenul de 20 de zile este nup din iulie 2009 dar vreau sa optin dosarul penal vreau sa dau in judecata pe cel care a dat declaratii false in dosar ,pot????
ContSters31690, utilizator
mai intai aveti posibilitatea sa faceti plangere impotriva rezolutiei in termen de 20 zile de la luarea la cunostinta.
aveti grija sa nu va treaca termenul
~ Conținut șters la cerere ~
Daca in dosarul dvs. s-a stabilit ca s-au dat declaratii false impotriva dvs.. puteti sa-l actionati in instanta civila sau sa urmati procedura penala.
In instanta civila pentru daune interese, bineinteles.
In termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei date de procuror,puteti ataca rezolutia sa la procurorul ierarhic superior,iar apoi in alte 20 de zile calea de atac catre instanta