Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... vechime - crestere copil 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

vechime - crestere copil 2 ani

Buna seara,
Momentan sunt la 10% vechime in campul muncii si in viitorul apropiat voi intra in concediul de pana la 2 ani pt crestere copil. Intrebarea mea este daca se calculeaza la vechime (acum, nu la pensie) cei 2 ani in care stau acasa cu copilul, Adica, chiar daca stau acasa cei 2 ani, eu voi trece la 15 % peste urmatorii 5 ani sau 7 ani?(in cazul in care nu se pun ACUM cei 2 ani la vechime.
Multumesc anticipat.
Perioada in care o persoana beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani constituie:
- perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare;
- perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, cu modificarile ulterioare.
Buna seara,

acesti doi ani, sunt considerati stagiu/ vechime dar nu in campul muncii. Asadar, nu se vor lua in calcul la sporul de vechime
va multumesc pentru promptitudine, acum am inteles. O seara placuta:)
Art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005 prevede urmatoarele : Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
:)