Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... ce impozit am de platit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

ce impozit am de platit

Nu am activitate din decembrie 2008, in 2009 am platit un impozit minim enorm pentru o cifra de afaceri mare realizata in 2008. In 2010 nu mi-e clar ce trebuie sa platesc. Ma raportez tot la 2008 sau la 2009? Nu am activitate, am incheiat 2009 pe pierdere (desi nu am avut activitate am inregistrat facturi de leasing). Deci, platesc ce-am platit in 2009 plus 3.5%, sau platesc impozitul minim aferent cifrei de afaceri in 2009, adica 2200 lei pe an?
Boc spunea ca pana cel tarziu la sfarsitul acestei luni se va scoate impozitul minim si se va introduce impozitul forfetair doar pentru anumite tipuri de activitati economice (restaurante, spalatorii auto, pompe funebre, etc.). Daca nu se va schimba acest impozit minim, il veti plati pe cel aferent cifrei de afaceri din anul 2009, chiar daca ati avut pierderi. Dar cel mai bine ar fi sa vorbim dupa ce vom stii ceva concret ...
P.S. Daca nu aveti activitate de ce nu suspendati activitatea societatii?