avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... ce impozit am de platit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

ce impozit am de platit

Nu am activitate din decembrie 2008, in 2009 am platit un impozit minim enorm pentru o cifra de afaceri mare realizata in 2008. In 2010 nu mi-e clar ce trebuie sa platesc. Ma raportez tot la 2008 sau la 2009? Nu am activitate, am incheiat 2009 pe pierdere (desi nu am avut activitate am inregistrat facturi de leasing). Deci, platesc ce-am platit in 2009 plus 3.5%, sau platesc impozitul minim aferent cifrei de afaceri in 2009, adica 2200 lei pe an?
Cel mai recent răspuns: bbn_1982 , utilizator 00:51, 19 Februarie 2010
Boc spunea ca pana cel tarziu la sfarsitul acestei luni se va scoate impozitul minim si se va introduce impozitul forfetair doar pentru anumite tipuri de activitati economice (restaurante, spalatorii auto, pompe funebre, etc.). Daca nu se va schimba acest impozit minim, il veti plati pe cel aferent cifrei de afaceri din anul 2009, chiar daca ati avut pierderi. Dar cel mai bine ar fi sa vorbim dupa ce vom stii ceva concret ...
P.S. Daca nu aveti activitate de ce nu suspendati activitatea societatii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri norme impozit forfetar danpavel57 danpavel57 buna ziua detin un SRL care anul trecut a avut cifra de afaceri sub 52 000 lei deci ar urma sa ma incadrez la prima categorie de impozit forfetar, cea de 2200 ... (vezi toată discuția)
Ce fel de impozit vom palti in trim i 2010? artois artois O s.c. cu activitate de comert (mag. de haine) cu o cifra de afaceri in 2009 de 36.000 LEI, ce impozit va plati in primul trim al anului 2010? Pe profit?sau ... (vezi toată discuția)
Oug.22-imp.profit 2010 camicami camicami Cum interpretam prevederea din OUG.22/2010 referitoare la soc.infiintate in cursul anului precedent,care nu au fost obligate la plata impozitului minim ? ... (vezi toată discuția)