Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitarea

buna seara!am sentintele penale definitive la diferite sectoare in Bucuresti.in acest moment am domiciliul stabil in jud Hunedoara,unde vreau sa si fac reabilitarea.intrebarea este daca am nevoie de la aceste judecatorii de sentinte legalizate sau acest lucru e oficial,iar eu trebuie sa depun restul actelor la dosarul pt reabilitare.poate ca spune-ti de ce nu merg la judecatoria Hunedoara sa intreb,dar as vrea sa stiu care e procedura in baza legala si sa profit de ocazie ca sunt o perioada in Bucuresti.de la arhiva sector 5 m-a sfatuit sa fac mai intai intrebare,sa nu ma apuc de legalizat,sa nu fie in zadar...
Sunt mai multe conditii prevazute de lege pentru reabilitare. Da, trebuie sa va legalizati hotararile. Dar mai intai trebuie sa vedeti daca s-a implinit termenul de reabilitare. Consultati un avocat.
1.Verificati daca s-a implinit termenul de reabilitare
2.Hotararile trebuie legalizate
Da, trebuie legalizate hotararile si trebuie calculat termenul si celelate conditii cerute de lege pentru reabilitare.
Cred ca e bine sa va angajati avocat sau macar sa consultati si sa va redacteze actiunea.Apoi puteti merge si singur in instanta daca nu aveti bai pentru a va reprezenta un avocat.
da , indeplinesc toate conditiile
art 135C. penal . Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţa judecătorească:
a) în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de un an până la 5 ani, după trecerea unui termen de 4 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;

Art. 137. - Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a suferit o nouă condamnare în intervalul prevăzut în art. 135;
b) îşi are asigurată existenţa prin muncă sau prin alte mijloace oneste, precum şi în cazul când are vârsta de a fi pensionat sau este incapabil de muncă;
c) a avut o bună conduită;
d) a achitat în întregime cheltuielile de judecată şi despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat, afară de cazul când partea vătămată a renunţat la despăgubiri, sau când instanţa constată că cel condamnat şi-a îndeplinit în mod regulat obligaţiile privitoare la dispoziţiile civile din hotărârea de condamnare.
Când instanţa constată că nu este îndeplinită condiţia de la lit. d), dar aceasta nu se datoreşte relei-voinţe a condamnatului, poate dispune reabilitarea.

DATE DESPRE CERERE

Art. 494. - Competentă să se pronunţe asupra reabilitării judecătoreşti este fie instanţa care a judecat în primă instanţă cauza în care s-a pronunţat condamnarea pentru care se cere reabilitarea, fie instanţa corespunzătoare în a cărei rază teritorială domiciliază condamnatul.

Cererea de reabilitare

Art. 495. - (1) Cererea de reabilitare judecătorească se face de condamnat, iar după moartea acestuia, de soţ sau de rudele apropiate. Soţul sau rudele apropiate pot continua procedura de reabilitare pornită anterior decesului.
(2) În cerere trebuie să se menţioneze:
a) adresa condamnatului, iar când cererea este făcută de altă persoană, adresa acesteia;
b) condamnarea pentru care se cere reabilitarea şi fapta pentru care a fost pronunţată acea condamnare;
c) localităţile unde condamnatul a locuit şi locurile de muncă pe tot intervalul de timp de la executarea pedepsei şi până la introducerea cererii, iar în cazul când executarea pedepsei a fost prescrisă, de la data rămânerii definitive a hotărârii şi până la introducerea cererii;
d) temeiurile cererii;
e) indicaţii utile pentru identificarea dosarului şi orice alte date pentru soluţionarea cererii.
(3) La cerere se anexează actele din care reiese că sunt îndeplinite condiţiile reabilitării.

Un model orientativ de cerere

DOMNULE PRESEDINTE,
Subsemnatul(a) .............................................., identificat(a) cu C.I. seria ......... nr. ........, domiciliat(a) in ............................................./Subsemnatul(a) .............................................., identificat(a) cu C.I. seria ......... nr. ........, domiciliat(a) in ............................................., in calitate de sot/ruda de gradul ..... cu defunctul ...., va rog sa dispuneti

Reabilitarea

cu privire la condamnarea (condamnarile) pe care le-am/a suferit.

Motivare:

In fapt, prin Sentinta(Decizia) Penala nr ............ din .............. a judecatoriei ..................., am/a fost condamnat(a) la .......................... inchisoare pentru savarsirea infractiunii prevazuta in art. ..........

Pedeapsa am/a executat-o de la data de pana la data de ..........................................

Mentionez faptul ca ............................................................................................... De la data executarii si pana in prezent nu am/a mai suferit o noua condamnare in intervalul de timp prevazut de art. 135 Cod Penal, iar in aceasta perioada

- mi-am asigurat existenta prin munca la societatea ......... sau prin alte mijloace oneste(se mentioneaza care sunt acelea)

- am varsta de a fi pensionat/sunt incapabil de munca, asa cum reiese din ....(se specifica actele)

- am avut o buna conduita si am achitat in intregime cheltuielile de judecata si despagubirile civile la plata carora am fost obligat(a),conform chitantei nr ...............

De la executarea pedepsei am locuit in urmatoarele localitati la urmatoarele adrese: ........................................................................... In acest interval de timp am muncit in urmatoarele locuri ..........................................................................

In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 137 Cod Penal si art. 494-498 Cod Procedura Penala.

Dovada cererii o fac cu urmatoarele acte pe care le anexez:

- copie legalizata a hotararii de condamnare;

- fisa de liberare din penitenciar;

- adeverinta nr. ........ din ..........., eliberata de unitatea la care am lucrat;

- chitanta de achitare a despagubirilor civile;

- chitanta de achitare a cheltuielilor judiciare;

- caracterizare de la unitatea la care lucrez din care sa rezulte faptul ca am avut o buna comportare.

- etc. (se ataseaza toate actele necesare in sustinerea cererii)

De asemenea, va rog sa dispuneti atasarea Dosarului nr. ..... din ......., in care s-a pronuntat hotararea prin care am fost condamnat.

Data depunerii

Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL ...............................................................................