Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am nevoie de ajutor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am nevoie de ajutor

Buna ziua,ma poate ajuta si pe mine un avocat,as vrea sa fac reabilitare judecatoreasca si nu imi permit sa platesc onorariu la un avocat.doresc sa stiu cum sa fac cererea la judecatorie si ce acte imi trebuiesc la dosar.mentionez ca pot aplica pt. reabilitare.Va multumesc
Cuprinsul cererii de reabilitare judecatoreasca
Cererea de reabilitarea trebuie sa cuprinda urmatoarele:
- adresa condamnatului, iar cand cererea este facuta de alta persoana, adresa acesteia;
- condamnarea pentru care se cere reabilitarea si fapta pentru care a fost pronuntata acea condamnare;
- localitatile unde condamnatul a locuit si locurile de munca pe tot intervalul de timp de la executarea pedepsei si pana la introducerea cererii, iar in cazul cand executarea pedepsei a fost prescrisa, de la data ramanerii definitive a hotararii si pana la introducerea cererii;
- temeiurile cererii;
- indicatii utile pentru identificarea dosarului si orice alte date pentru solutionarea cererii. La cerere se anexeaza actele din care reiese ca sunt indeplinite conditiile reabilitarii.
> Instanta competenta sa solutioneze cererea de reabilitare
Competenta sa se pronunte asupra cererii de reabilitarea judecatoreasca este:
- instanta care a judecat in prima instanta cauza in care s-a pronuntat condamnarea pentru care se cere reabilitarea;
- instanta corespunzatoare in a carei raza teritoriala domiciliaza condamnatul.
Model cerere
DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul(a) .............., domiciliat(ă) în ............, vă rog să dispuneţi REABILITAREA MEA
de condamnarea (sau condamnările) pe care le-am suferit.
Motivele cererii:
În fapt, prin sentinţa penală nr. ......... din ..........., a judecătoriei ..........., în baza art. ......, am fost condamnat(ă) la .......... închisoare, faptă comisă la data de ............
Pedeapsa am executat-o în perioada ................
De la data executării şi până în prezent nu am suferit o nouă condamnare în intervalul de timp prevăzut de art. 135 C. pen., iar în această perioadă am avut asigurată existenţa prin muncă cinstită, am avut o bună conduită şi am achitat în întregime despăgubirile civile şi cheltuielile judiciare la plata cărora am fost obligat(ă).
În toată această perioadă am fost încadrat(ă) în muncă la ......... şi am locuit efectiv în ...............
În drept, îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 137 C. pen. şi art. 494 - art. 498 C. proc. pen.
Dovada cererii o fac cu următoarele acte pe care le anexez: copia legalizată a hotărârii de condamnare, biletul de liberare din penitenciar, adeverinţa nr. ....... din .........., eliberată de unitatea la care am lucrat de la executarea pedepsei până în prezent, chitanţa de achitare a despăgubirilor civile şi a cheltuielilor judiciare, precum şi o caracterizare din partea unităţii la care lucrez, din care rezultă că am avut o bună comportare.
Privind dovada bunei mele conduite în societate şi în familie, propun să fie audiat martorul ...............
În vederea judecării cererii, vă rog să dispuneţi ataşarea dosarul nr. ........., în care s-a pronunţat hotărârea prin care am fost condamnat.
Data depunerii
Semnătura,
DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI ...............
va multumesc