Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare tatalui

In urma divortului dupa o casatorie de 3 ani, tutela fetitei in varsta de 2 ani, a fost incredintata tatalui. Fostul sot a intentat procesul de divort, pe motivul ca eu aveam o relatie extraconjugala, motiv pe care eu l-am recunoscut la proces.
Hotararea de divort a fost incheiata din culpa ambilor soti, de comun acord, in baza art.37 al.2 si art.38 al.1 din codul familiei.In hotararea de divort , se mai mentioneaza faptul ca parata, adica eu, am parasit domiciliul conjugal, in cautarea unui loc de munca.
Fetita fiind incredintata tatalui, in urma anchetei sociale efectuate de primarie, si eu, am fost obligata la plata unei pensii de intretinere in favoarea fetitei.Actualmente, eu nu am un servici stabil si nici o locuinta, proprietate personala sau inchiriata.
Va rog sa-mi spuneti, ce conditii trebuie sa indeplinesc si prin ce modalitate mi se poate incredinta fetita mea, acum in varsta de 3 ani, spre crestere si educare.
Multumesc mult
ContSters129836, utilizator
locuinta stabila, servicu stabil si fetita e a dvs
Din nefericire pentru dvs.dl.avocat are dreptate.Nu prezentati in momentul de fata,fara casa si fara serviciu,nicio garantie pentru a vi se incredinta fetita spre crestere si educare si intrebarile vin de la sine:
Unde o duceti si cu ce o tineti ?
Imi pare rau,stimata doamna,dar pentru a introduce actiune de reincredintare si pentru a avea sanse sa castigati intr-un proces custodia minorei,trebuieste sa gasiti serviciu si sa aveti o locuinta stabila,altfel nu intrati in criteriile prevazute de lege
Cred ca raul a fost facut si va fi extrem de greu sa primiti incredintarea fetei dv.
Avocatpetre e optimist, spunand ca va fi a dv.
Eu va spun ca ea e fata dv. indiferent cui e incredintata, insa sanse reale sa o luati inapoi daca tatal o creste cum trebuie, nu sunt.
IN primul rand a trecut un an in care nu v-ati gasit de munca, timp in care tatal si mai ales micuta si-au facut un camin stabil. Exista un principiu al stabilitati copilului, adica acesta nu se ia si se muta de cate ori vor parintii, ci se incearca mentinerea caminului si numai in cazul in care cresterea si/sau educarea ei au de suferit se poate schimba ceva...
Incercati o legatura cu fetita prin vizite dese si, mai ales, incercati sa va faceti o viata stabila, caci situatia dv. o va influienta pe fetita toata viata.
Succes!
Liliana Gradinaru, Avocat
Am cazut de acord cu fostul sot, sa facem procura spre a lua eu copilul in ingrijire .Cum eu locuiesc in alt oras, este necesar sa mai anuntam Autoritatea Tutelara?