Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Depunerea declaratiilor lunare la o firma fara angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Depunerea declaratiilor lunare la o firma fara angajati

Buna seara,

In cazul unui SRL infintat in ianuarie 2010 care va avea primii angajati in luna martie, atunci incepand activitatea..este nevoie sa depun vreo declaratie lunara pana atunci?

Daca DA, care ar fi acestea?

Multumesc anticipat!
Nu.
Daca in declaratia (vectorul) 010 ati declarat societatea (la finante) fara angajati nu aveti ce declaratii sa depuneti pentru… viitorii angajati, pana ce nu ii veti avea…
Abia din luna Aprilie (pt Martie) veti incepe sa declarati… Dar atunci ar trebui sa schimbati datele din 010… pentru a figura la finante “cu angajati”.
Tot de atunci veti incepe sa depuneti (la trimestru) declaratia 100 (impozit pe profit si pe salarii… ) declaratia 300 (TVA) – daca ati ales sa fiti platitor de TVA - si, eventual, altele in functie de obiectul de activitate.
Din practica va spun ca este bine sa mergeti la Adm Fin de care apartineti sa va verificati vectorul fiscal daca este in concordanta cu ceea ce ati declarat la infiintarea firmei.
De la Reg Com pot veni informatiile gresite si exista riscul sa va treziti ca nu ati depus cine stie ce declaratii.
cameliaj a scris:

Din practica va spun ca este bine sa mergeti la Adm Fin de care apartineti sa va verificati vectorul fiscal daca este in concordanta cu ceea ce ati declarat la infiintarea firmei.
De la Reg Com pot veni informatiile gresite si exista riscul sa va treziti ca nu ati depus cine stie ce declaratii.

Acestea sunt datele cu care apare inregistrata la finante.

Impozit pe profit (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): NU
Accize (data luarii in evidenta): NU
Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU
Contributia de asigurari sociale (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de angajator (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Contributia de asigurari pentru somaj (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Contributia angajatorilor pentru Fondul de garantare pentru plata creantelor sociale (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Contributia pentru asigurari de sanatate (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Contributii pentru concedii si indemnizatii de la persoane juridice sau fizice (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Taxa jocuri de noroc (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor (data luarii in evidenta): 19-01-2010
Impozit la titeiul si la gazele naturale din productia interna (data luarii in evidenta): NU
Redevente miniere/Venituri din concesiuni si inchirieri (data luarii in evidenta): NU
Redevente petroliere (data luarii in evidenta): NU

Initial a fost microintreprindere dar au facut trecerea din oficiu la impozit pe profit.

In functie de aceste date ce declarati ar trebui depuse? Cele lunare?
distribution, utilizator
Daca acestea sunt datele din vectorul fiscal, atunci puteti face astfel:

1/ depuneti D100 si D102 pe lunile ian si febr cu 0 la toate contributiile si impozitul aferente salariilor, iar din martie conform contractelor de munca pe care le veti incheia
sau
2/ depuneti o decl 010 de scoatere din evidenta a acestor contributii cu data de 19.01.2010 si apoi dupa incheierea primului contract de munca mai depuneti inca o decl 010 de "activare" a acestora, incepand cu data incheierii primului contract de munca

Alegerea este a dvs.
Doamna Camelia are dreptate, alegeti una dintre cele 2 solutii.
mihai_pirjol, utilizator