Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Violarea intimitatii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Violarea intimitatii

Buna ziua, as dori sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea chestiune: Eu posed un calculator personal cu o conexiune la internet , la o retea de cartier. Am aflat in urma cu o luna jumatate, ca mi-a fost violata intimitatea, prin aflarea abuziva a Ip-ului calculatorului si astfel sau aflat din calculatorul meu, niste date personale intime, care nu priveau pe nimeni. As dori sa stiu cum pot proceda, pentru a face persoana sau personale care se fac vinovate de acest fapt, sa plateasca pentru ceea ce au facut, deoarece am fost amenintata ca v-a folosi aceste date impotriva mea. As dori sa mai precizez faptul ca am fost informata ca se poate afla Ip-ul persoanei ca mi-a cauzat aceste prejudicii.
Va multumesc, mult si astept un raspuns.
Speta delicata
In baza informatiilor pe care le detineti in special referitor la individualizarea autorului/autorilor faptei ,se impune a formula plangere adresata autoritatilor competente.
In raport de documentele /informatiile detinute de dvs ,coroborat cu datele detinute in PC personal care sustineti ca v-au fost vizionate fara acord ,contactati avocat specialist care analizand aspectele ,poate alege varianta legala favorabila dvs
Atentie,va revine obligatia sa sustineti si sa probati eventualele acuze ca si prejudicii pe care le invocati
Contactati avocat care se poate pronunta competent daca subzista elementele infractiunilor invocate de dvs
ynocentta a scris:

Speta delicata
In baza informatiilor pe care le detineti in special referitor la individualizarea autorului/autorilor faptei ,se impune a formula plangere adresata autoritatilor competente.
In raport de documentele /informatiile detinute de dvs ,coroborat cu datele detinute in PC personal care sustineti ca v-au fost vizionate fara acord ,contactati avocat specialist care analizand aspectele ,poate alege varianta legala favorabila dvs
Atentie,va revine obligatia sa sustineti si sa probati eventualele acuze ca si prejudicii pe care le invocati
Contactati avocat care se poate pronunta competent daca subzista elementele infractiunilor invocate de dvs

Vreau totusi sa stiu daca pot cere dau morale, si daca pot da in judecata providerul de internet, pt divulgarea de informatii confidentiale.
Multumesc,
Va inteleg si va respect opinia
Dar ,primordial,inainte a ridica pretentii/daune morale,va revin obligatia legala sa sustineti si sa probati acuzele in conditiile legii
Pentru ca,in situatia in care nu puteti proba acuzele si nu pot fi administrate probe temeinice care sa sustina faptele sesizate,exista posibilitatea reversului,
adica dvs sa suportati rigorile legii.
In baza documentelor/informatiilor pe care le detineti ,asupra succesiunii evenimentelor ,persoanele asupra carora planeaza suspiciunea faptelor sesizate,dovada prejudiciilor suferite de dvs,este de preferat sa contactati avocat specialist care sa coroboteze faptele cu probele si sa se pronunte asupra variantei favorabile dvs
teoretic puteti pretinde despagubiri de la orice persoana care va cauzeaz aun prejudiciu.

in cazul pus in discutie insa, va trebui sa dovediti ca providerul a comunicat ip-ul ori e dificil sa o faceti intrucat in momentul in care accesati un site, ip ul va este de regula retinut automat de situl respectiv, iar daca mai si postati mesaje pe site, se face automat legatura intre ip si username.

intr-adevar, e bine sa consultati un avocat specializat in domeniul acesta inainte de a intreprinde orice actiune.
Salut ,

Nu as vrea sa dezamagesc userul ce a pus intrebarea , dar din pacate asta e situatia :

1 Nu veti putea proba ca acea firma a comunicat IP , simplu eu vad IP si ii dau un tel. prietenului meu si ii spun , prietenul se apuca sa posteze peste tot IP dvs si gata treaba :( prinde orbu scoatei ochii.

2 Daca e posesorul unui IP rutabil ( IP ce se schimba la fiecare conectare la net) nu il mai afla nici D-zeu. mai ales daca apuca sa treaca cateva zile. Ip rutabile sunt cele mai raspandite , totii marii operatorii de internet furnizeaza IP rutabil ( nu e reclama nici pozitiva nici negativa deci pls admin/moderator nu editati mesajul).

Rds&RCS/Vodafonee/UPC/ORANGE- astia au toti IP rutabil deci greu.... greu ... maiu ales ca eu pot sa am o retea de cartier ca net fix si un abonament pt un modem pt net mobil ( la una din companiile de mai sus) asa ca fac "magarii" de pe un IP rutabil si situatia de fata nefiind o situatie de siguranta nationala nu o sa intervina STS ( Serviciul de Telecomunicatii Speciale) ca sa dedecteze IP pe clasa de IP .

Fata de cele de mai sus e ff greu sa probezi in instanta civila/penala o astfel de infractiune sau ca x-ulescu a creat un prejudiciu.

Cu stima
ContSters127212, utilizator