Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie 85%

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??
Da! optineti o fisa fiscala.
mela2008 a scris:

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??

cand veti intra in posesia fise fiscale procedati astfel:
col 4 - col 5 + col 2 ( si col 3daca aveti si alte deduceri) = VENITUL NET
Sau o alta varianta: solicitati o adeverinta cu veniturile nete din ultimele 12 luni
Intrucat Venit net = venit brut -contributii adica, somaj+CAS+CASS formula precizata mai sus nu este corecta:sorry:

Coloanele (numerotate) sunt prezentate mai jos:

Luna Venit brut Deduceri Alte Venit baza Impozit lunar
personale deduceri de calcul retinut
0___________1________2__________3________4__________5_____
Daca formula prezentata nu este corecta, atunci care este cea corecta? O sa dau detalii din Fisa fiscala pe 2009 pentru fiecare coloana .MUltumesc, oricum.
Revin cu precizari pentru aflarea venitului net din datele cuprinse in fisa fiscala:
venit baza de calcul (4) -impozit lunar(5)+deduceri personale( 2)= VENIT NET