avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie 85%

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??
Cel mai recent răspuns: mela2008 , utilizator 14:18, 23 Februarie 2010
Da! optineti o fisa fiscala.
mela2008 a scris:

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??


cand veti intra in posesia fise fiscale procedati astfel:
col 4 - col 5 + col 2 ( si col 3daca aveti si alte deduceri) = VENITUL NET
Sau o alta varianta: solicitati o adeverinta cu veniturile nete din ultimele 12 luni
Intrucat Venit net = venit brut -contributii adica, somaj+CAS+CASS formula precizata mai sus nu este corecta:sorry:

Coloanele (numerotate) sunt prezentate mai jos:

Luna Venit brut Deduceri Alte Venit baza Impozit lunar
personale deduceri de calcul retinut
0___________1________2__________3________4__________5_____
Daca formula prezentata nu este corecta, atunci care este cea corecta? O sa dau detalii din Fisa fiscala pe 2009 pentru fiecare coloana .MUltumesc, oricum.
Revin cu precizari pentru aflarea venitului net din datele cuprinse in fisa fiscala:
venit baza de calcul (4) -impozit lunar(5)+deduceri personale( 2)= VENIT NET

Alte discuții în legătură

Fise fiscale daniela86 daniela86 Buna ziua Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: in fise fiscale la salariul brut introduc si concediu medical? si cel de prenatal? (vezi toată discuția)
Salariul brut fisa fiscala mai mare decat salariul brut din fluturas g3ograful g3ograful Buna ziua, Am facut o comparatie intre fisa fiscala cu veniturile din 2011 si fluturasii din acel an. Am observat ca in oricare luna, venitul brut din fisa ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu cim timp partial cristinaq cristinaq buna ziua as dori sa stiu cum sa calculez si care sunt deducerile personale si contributiile unui salariat cu contract de munca cu timp partial 2 ore ne avand ... (vezi toată discuția)