Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii note contabile concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

note contabile concediu medical

n-am mai lucrat de multa vreme cu concedii medicale si banuiesc ca nici aici legislatia nu a stat pe loc.
daca cineva ma poate ajuta cu notele contabile ptr un cm suportat partial de unitate,partial de fnuass.
multumesc
am mai raspuns la aceasta intrebare
concediu medical suportat de unitate : 641=423 250
concediu medical suportat de din fnuass :4316=423 250
retineri din concediu medical: 423=4372 contrib personal somaj 250*0.5%
423=4312 contrib personal asig sociale ( in fctie de nr zile conc medical )
423=444 impozit ( 500- somaj -cias )*16%
achitare rest plata concediu 423=5311