avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii note contabile concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

note contabile concediu medical

n-am mai lucrat de multa vreme cu concedii medicale si banuiesc ca nici aici legislatia nu a stat pe loc.
daca cineva ma poate ajuta cu notele contabile ptr un cm suportat partial de unitate,partial de fnuass.
multumesc
Cel mai recent răspuns: DANIELA NICULESCU , Consultant fiscal 17:46, 18 Februarie 2010
am mai raspuns la aceasta intrebare
concediu medical suportat de unitate : 641=423 250
concediu medical suportat de din fnuass :4316=423 250
retineri din concediu medical: 423=4372 contrib personal somaj 250*0.5%
423=4312 contrib personal asig sociale ( in fctie de nr zile conc medical )
423=444 impozit ( 500- somaj -cias )*16%
achitare rest plata concediu 423=5311

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota contabila concediu medical boala obisnuita angy 33 angy 33 As dori si eu sa stiu care este nota contabila pentru concediu medical.(in general). Si as vrea si pentru un caz particular, de ex. un salariat are venitul ... (vezi toată discuția)
Taxe angajat concediu medical cameliacami cameliacami Buna ziua, Ce contributii ale angajatului se platesc pentru un concediu medical cu codul 01 platit din FNUASS si cum se inreg acestea in ... (vezi toată discuția)
Note contabile salarii anyaa anyaa Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca nota contabila 423=421 este gresita.Daca da, cum trebuie facuta nota contabila pentru un concediu medical. Va multumesc. (vezi toată discuția)