Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul salar in timpul concediului prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul salar in timpul concediului prenatal

Buna seara,as dori sa stiu cum se calculeaza salarul in timpul concediului prenatal daca ue salarul de baza il am de 1000 de ron cat ar trebui sa primesc,si ce se scade din salar. Va multumesc
pai ori optati pt 6mil ,ori pt 85% din salariu pe care il aveti de 1000lei
Baza de calcul a prenatalui este formata din ultimile 6 luni lucrate, salariul brut pe care l-ati realizat in fiecare luna, se aduna si impartiti la nr de zile declarate lucratoare pentru cele 6 luni, dupa aceea aplicati procentul de 85%.
Atunci cand sunteti in concediu prenatal luati " mai multi bani" deoarece nu se retine impozitul, somajul si sanatatea.
Baza de calcul a indemnizaţiilor se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .
dana dgb a scris:

Baza de calcul a prenatalui este formata din ultimile 6 luni lucrate, salariul brut pe care l-ati realizat in fiecare luna, se aduna si impartiti la nr de zile declarate lucratoare pentru cele 6 luni, dupa aceea aplicati procentul de 85%.
Atunci cand sunteti in concediu prenatal luati " mai multi bani" deoarece nu se retine impozitul, somajul si sanatatea.

Se retine doar CAS aplicat la salariul minim pe economie, adica 63 lei.
CAS-ul este asa cum a mentionat rocritina 600*10.5% dar proportional cu zilele de concediu medical,suma de 63 este pentru o luna de concediu medical.