avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sechestrare de persoana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sechestrare de persoana

In fiecare tren cfr exista un asa zis "compartiment de serviciu" pe care controlorul de tren de obicei il incuie cu un lant (nu este prevazut un sistem de inchidere de catre constructor) dupa parerea mea in mod abuziv, compartimentul nefiind inscriptionat corespunzator.
In tmp de ma alfam intr-un astfel de compartiment, controlorul de tren impreuna cu alte persoane autointitulate supra control (nu au vrut sa imi prezinte nici o legitimatie) m-au somat sa parasesc compartimentul desi aveam abonament valabil pentru trenul respectiv.
Eu am refuzat, ei au incercat sa ma scoata cu forta si pemtru ca nu au reusit au inchis compartimentul pe afara cu lantul de care va spuneam. Dupa 10 minute s-au intors si au deschis usa.
Va rog sa-mi imi spuneti unde se incadreaza din punct de veder juridic faptele lor si unde as putea sa ma adresez.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: junycs , utilizator 15:02, 15 Noiembrie 2006
abonament am inteles...dar pe bilet aveati locul rezervat in acel compartiment?
puteti face plangere la politie, daca aveti martori...
Incadrarea e -lipsire de libertate.:-/
Poti face dovada:((
Nu aveam loc rezervat dar nu cred ca e relevant.
Am un singur martor, care era cu mine in compartiment.
daca nu aveati loc rezervat in acel compartiment si exista un "vagon de serviciu" , puteau sa va dea afara.
ceea ce au facut incuindu-va inauntru este altceva.
Este suficient un singur martor pentru a face plangere la politie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda cfr Alex0227 Alex0227 Salut! O sa va povestesc intamplarea mea. Acum o saptamana am plecat cu trenul la un concurs(Duatlon) din Bucuresti spre Brasov. Fiind cu bicicleta, am ales ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca un controlor ratb sa imi intocmeasca un proces verbal fara cunostinta mea? ihatecontrolori ihatecontrolori Am fost victima unui abuz al controlorilor RATB. Imediat ce urc in tramvaiul RATB, ma indrept catre un aparat de taxat. Imi scot abonamentul RATB vrand sa ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca un controlor ratb sa imi intocmeasca un proces verbal fara cunostinta mea? ihatecontrolori ihatecontrolori Am fost victima unui abuz al controlorilor RATB. Imediat ce urc in tramvaiul RATB, ma indrept catre un aparat de taxat. Imi scot abonamentul RATB vrand sa ... (vezi toată discuția)