Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am fost furata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am fost furata

am lasat unei familii vecine cheia de la casa sa mai ude florile. nepoata lor in virsta de 14 1/2 ani a intrat cu chei in casa si a furat toate bijuteriile din aur pe care le-a dus la amanet ,depunin-du-le in 3 trase pe numelle unor priteni majori. am descoperit furtul,am depus plingere,politia a anchett-o doar in prezenta bunicului(mama ei e plecata din tara) si ea a recunoscut furtul. complicii pe numele carora a depus la amanet bijuteriiile au declarat c astiau ca sint ale ei si nu furate. am mers impreuna cu politia la amanet si cu ''hoata'' si am vazut o parte din bijuterii. restul ea declara ca le-a vindut pe strada unor necunoscuti. am urmatoarele intrebari dc cineva ma poate ajuta:
1. minora ,hoata nu treebuia amprentata?
2. nu trebuia sa fie anchetata si in prezenta unui aparator din oficiu ,sau e de ajuns prezenta bunicului ,avind in vedere ca ea are peste 14 ani/
3. politia nu mai face nimic. i-a luat declaratia si s-a oprit. ce ar trebui sa urmeze
4. eu cum pot recupera aurul de la amanet? cei de acolo nu vor sa mi-l dea gratis,chiar dc politia le-a spus ca sint bunuri furate?
5.eu tb sa platesc rascumpararea aurului de la amanet?
va multumesc anticipat pt raspuns dc cineva ma poate indruma ce am de facut.
Nu este obligatoriu amprentarea ei daca a recunoscut fapta.
Anchetarea minorei se face in prezenta unui avocat din oficiu sau ales.
Cei de la amanet nu au nimic in comun cu fapta minorei, bunurile amantetate trebuiesc rascumparate de la ei, in aceasta situatie trebuie platita suma ceruta de ei.
Daca veti plati suma aceasta puteti sa o recuperati pe calea actiunii civile sau a actiunii penale in care va considerati parte civila.
multumesc mult de tot pt raspuns. m-am mai "luminat ''. dar puteti sa-mi spuneti si cam ce pedeapsa a r putea primi minora,avind in vedere ca are numai 15 ani,e la prima abatere,mama e plecat in spania iar bunicii care o ingrijesc n-o mai pot stapini. si totusi complicii ei majori pe numele carora a amanetat aurul nu pot fi sanctionati penal si ei? cu toate ca ei declara ca n-au stiut ca bunurile sint furate,ci ale familiei ei.
multutmesc pt ajutorul acordat pt ca m-i s-a mai taiat elanul. credeam ca se face dreptate.
Simpla ei declaratie nu are nici o valoare daca nu este coroborata cu alte probe.
In privinta raspunderii... depinde foarte mult de ceea ce se afla in dosar.
Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal, numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
cum sa nu aiba treaba amanetul domnilor?...se instituie de o persoana cu capacitate deplina de exercitiu si numai cu privire la bunurile proprietatea sa.Poate incheia si un minor dar cu autorizarea aut.tut.Mai cititi si din 1910 C.Civ. cu privire la bunurile mobile pierdute sau furate,revendicarea lor.Casa de amanent a fost de coniventa cu minora,restituirea e obligatorie, cu regres in contra parintilor minorei pt raspundere delictuala