Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mandat de administrator expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mandat de administrator expirat

ce este de facut si cum se face, in cazul in care mandatul administratorului unui srl a expirat?administratorul este si asociat unic si director general
Mandatul unui astfel de administrator ar fi trebuit sa fie nelimitat. In cazul dumneavoastra asociatul unic emite o decizie in care decide prelungirea mandatului administratorului. Cu aceasta decizie mergeti la Recom.
Se face o decizie a asociatului unic in care se scrie ca se prelungeste mandatul admin. pe o durata stabilita de minim 4 ani sau pe term. nelimitat. Se depune la Reg. Com. Daca nu s-a depus niciodata specimenul de semnatura al acestuia la Reg. Com., se face si acest specimen la notariat. Taxele la Reg. vor fi cam 2 mil maxim.
Pai, de ce s-a numit pe durata limitata:"> ? Sa-si prelungeasca mandatul sau daca nu doreste, sa numeasca un alt administrator . Trebuie sa se faca aceasta mentiune si la Registrul comertului.
multumesc mult putem emite o decizie pentru prelungirea pe termen nelimitat a mandatului?
Da fiind si asociat unic.