Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE (art.16 din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE (art.16 din Constituþie)

Ha! Ha! Ha! Haa! Haa! Haaa! Cine din România mai crede în articolul

acesta din Constitutie , ori e prost , ori nu gândeşte.

S-a întâmplat într-un oraş mic din Oltenia şi tot ce vă pot

spune că ceea ca voi scrie e absolut veritabil.

Doi soţi hotaraseră să se despartă şi ,cum se întâmplă în

cazurile acestea erau despărţiţi în fapt de mai mult timp,astfel că actul

ce urmau să-l semneze nu constituia altceva decât realitatea.

Dar se pare că viitorul ei ex-sot are alte gânduri.

Urmează de acum telenovela: soţul se spânzură şi astfel

soţia rămâne în situaţia neplăcută de a găsi modalitatea de a rămâne în

posesia apartamentului proprietate comună, având în vedere că , neavând

copii , potenţiali mostenitori ar fi fost doar cumnatele,aflate la

Bucureşti.

Soluţia e simplă : nu-i rămâne decât să găsească un avocat

(.tnA) cu ceva relaţii la preşedintele de tribunal Tor. ,care să închidă

ochii la matrapazlâcuri mai mult decât evidente ( intocmesc o tranzacţie

prin care soţul i-ar fi cedat partea ei din apartament).

Totul pare în regulă ,dar nici .tnA nu-i atât de şmecher :uită să

treacă data tranzacţiei astfel că Tor. , săracul , nefiind pus în gardă

nu ia în considerare tranzacţia ,iar în Încheierea de admitere în

principiu comsemnează faptul că trazacţia este nedatată şi nici nu a fost

făcută în condiţiile legii (în faţa instanţei). Aici intervine talentul

avocătesc al lui .tnA : îl ,,unge,, între timp pe Tor. ,care prin

minune dă o soluţie luând în considerare tranzacţia ca fiind perfect

valabilă şi deci soţia singura moştenitoare.Pe langa asta apare miraculos si data pe tranzactie.Probabil mortul a scris data cu ajutorul avocatului sau a presedintelui de tribunal

Bucuria soţiei nu a durat prea mult : recursul formulat de

cumnate a fost admis de Tribunal Olt, luându-se în considerare

nevalabilitatea tranzacţiei , iar soluţia a fost trimisă spre rejudecare umilei

judecătorii care surpriză ( nu vă bucuraţi încă !!) : dă aceeaşi soluţie

,pe deasupra judecătoarea care a dat soluţia nici măcar nu i-a permis

părţii adverse să administreze probe noi.

Totul decurge în limitele normale ale ,,judecăţii” cu recursul

cumnatelor sotiei , dar ( acum chiar că nu are rost să vă bucuraţi )

Tribunalul Olt repinge recursul .

S-a schimbat ceva până acum din punctul de vedere al normelor de

aplicare a legii ? Nu.

Probabil că doar suma prin care s-a uns mecanismul la Tribunal

ca totul să fie bine , sau poate bietul judecator Tor.,dator vândut a

pus o vorbă bună laTribunal.

Totul pe timpul a trei ani în care cele două femei au cheltuit

bani şi timp de pomană.

Vă regăsiţi cumva in situaţia celor două femei ? Bine ar fi să nu

fiţi.

Apropo, nu credeti că ar trebui modificat articolul , ceva de

genul excepţie fac judecătorii (inamovibili săracii) , cei cu bani pentru

şpagă, politicienii etc.
ca sunt astfel de lucruri ...nu contesta nimeni....dar eu zic ca nu doar judecatorii sunt de vina....sa nu blamama o clasa fara dovezi.....sa vedeti ce fac politicieniii.......asa ca judecatoriii mici copii si apoi alte clase si tagme
Eu cred ca articolul acela are rolul de a-i atata pe oameni unii impotriva altora si a-i indemna sa o apuce pe calea pierzaniei(justitiei). Tocmai datorita acestui articol ies la rampa orgolii si din acestea au de castigat o multime de persoane (juridice si fizice).
pai art. e pus in Constitutie ca simbol......speranta moare ultima........ macar formal sa existe....... adica daca peste ani si nai cineva o sa-l puna in practica o sa existe...... stim din pacate acum ca nu prea are corespondente practice.....dar cine stie.....
Mi se pare o prostie sa te zbati 3 ani prin instante pentru cam un sfert dintr-o casa prin oltenia. Nu stiu cata saracie i-o fi impins la asta pe acei oameni, da' cred ca mare lucru n-a castigat si ca nu face ata cat fata. Adica sa mituiesti un judec, un presedinte de instanta si mai stiu eu pe cine, pentru 3/8 dintr-un apartament!!! Da' ce, era poleit cu aur? Ca nici asa nu merita (e destul de ieftin aurul din poleiala!)!

Ca sa nu mai vb ca cineva sustinea ca acel principiu constitutional atata oameni unii impotriva altora. Hai atunci sa nu mai condamnam omoru', ca poate le facem pofta sa mai ucida! E de rasul curcilor! Hai sa taiem prevederea aceea din Constitutie si sa scriem in loc... unu' e mai tare ca altu'. Asa o fi mai bine! Poate fiecare va crede ca e el cel tare si nu se vor mai invrajbi.

Suntem o tara democrata cu un sistem de justitie... imperfect. Pana acum, insa, in nici o tara din lume nu s-a descoperit sistemul perfect de justitie! Erori judiciare exista si in Germania, si in SUA, peste tot.

Mai mult, stim cu totii ca avem probleme serioase in ceea ce priveste oamenii implicati in sistem. Este clar ca, desi sistemul este mult mai bun decat functioneaza, oamenii care lucreaza in el ii diminueaza eficienta. Asta nu inseamna ca hai sa stricam si sistemul, ca nu merge. Va merge din ce in ce mai bine.

Pe mine ma deranjeaza erorile judiciare care se intampla din dezinteres, din neglijenta etc. si din experienta mea acestea sunt mult mai multe decat cele intentionate. Am avut caz in care, in sentinta, judecatorul/grefierul trecuse la domiciliul clientului meu domiciliul cabinetului. Cum isi intabula omul ala terenul cand avea un domiciliu pe buletin si altul in hotarare? Am facut indreptare de eroare si judecatorul de serviciu de la sector 3 mi-a spus sa nu mai trec domiciliu ales pentru clientii mei, ca se poate confunda!!!!!!! :O Nu serios? Paradoxal insa, omului i se comunicase sentinta la domiciliul sau, desi era altul trecut in cuprinsul ei, ca si cum nu acelasi grefier le intocmise pe amandoua!!! :))

Nu se poate schimba nimic daca nu facem eforturi. Parerea mea. Si la critici si acuzatii suntem buni toti, chiar si eu... :)) E dificil sa pui in practica ce sustii, da' n-ar fi asa frumos fara provocari. :P

Bafta tuturor si ... fraternitate, egalitate, libertate!
~ Conținut șters la cerere ~