Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am inteles ca dupa decesul fratelui meu care nu a avut copii la succesiune vine in concurs sotia si fratii acestuia (nu mai sunt parinti )ce nu stiu este daca terenul arabil pe care acesta il mostenise de la parintii lui se va imparti intre sotie si frati?
Da.
In masa succesorala intra toate bunurile pe care le avea defunctul ( 1/2 din bunurile comune din casnicie+ toate bunurile proprii dinainte de casatorie sau mostenite).
a mai avut un aro pe care la vindut sotia lui imediat dupa deces.
se mai pune la succesiune aceasta masina.

Va multumesc !!!
Da. Contravaloarea masinii, daca s-a vandut.
AU TRECUT 15 ANI DE LA DECES .CUM CREDETI CA SE VA CALCULA IN BANII DE ATUNCI SAU ACUM. EU AM FOST PLECAT IN ALTA TARA SI CUMNATA A FACUT CE A VRUT.........VA MULTUMESC
Nu cred ca mai puteti face ceva. E prea tarziu.