Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim

Sunt unul din cei aproape 1400 angajati la fostul RODIPET BUCURESTI,ulterior firma a schimbat denumirea si datorita datoriilor acumulate societatea a intrat in insolventa.Nu am fost platiti din luna MAI 2009.De curand s-a ivit o firma care a luat in franciza (legal sau ilegal....nu stiu) si pt.a trece la aceasta firma suntem sfatuiti sa ne dam demisiile de la vechea firma .Odata cu aceasta demisie ne pierdem si drepturile restante la RODIPET (NETWORK PRESS CONCEPT..........) ? Pt a incepe aceasta colaborare francizorul trebuie sa prezinte salariatilor vreun document care sa ateste ca acest lucru este legal ? Inca o mentiune :pe data de 24.02.2010 se hotaraste daca RODIPET-ul va fi declarat falimentar. Nu cumva graba francizorului de a semna demisiile inca de luni 22.02.2010 este justificata de faptul ca prin demisia de buna voie angajatul pierde drepturile restante ,angajatorul fiind scutit de aceste plati ?(Vad o legatura intre fostul angajator si francizorul).Rog raspuns urgent.
drepturile salariale restante se pot cere in instanta in termen de 3 ani !!!
Deci imi pot da demisia fara frica de a pierde acele drepturi ?
Indiferent cum va inceteaza contractul individual de munca, angajatorul este obligat sa va plateasca drepturile banesti la zi, pentru munca depusa de dvs.
multumesc mult !