Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de constructie acoperis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de constructie acoperis

Buna seara,

As dori un sfat competent in privinta interpretarii art 11 alin 4 lit a. din L50/1991 - "Se pot executa fără autorizatie de construire următoarele lucrări....reparatii la ...acoperisuri, atunci când nu se schimbă forma acestora si materialele din care sunt executate."
Problema: acoperis sarpanta care se termina la marginea peretelui blocului (ploaie, infiltratii etc). Am dori, in contextul repararii acoperisului, sa prelungim sarpanta cam cu 30- 50 cm in afara peretilor. Nu schimbam materialul, nici forma, ci doar suprafata celor 4 ape.

In acest context, este necesara autorizatia? Mentionez ca nu avem probleme de vecinatate care sa contravina art 615 din codul civil.

Multumesc.
Pai nu se schimba forma ,dar se schimba suprafata,deci se modifica ceva si nu e voie.Nu puteti modifica suprafata decat cu autorizatie de constructie.
crinadum a scris:

Buna seara,

As dori un sfat competent in privinta interpretarii art 11 alin 4 lit a. din L50/1991 - "Se pot executa fără autorizatie de construire următoarele lucrări....reparatii la ...acoperisuri, atunci când nu se schimbă forma acestora si materialele din care sunt executate."
Problema: acoperis sarpanta care se termina la marginea peretelui blocului (ploaie, infiltratii etc). Am dori, in contextul repararii acoperisului, sa prelungim sarpanta cam cu 30- 50 cm in afara peretilor. Nu schimbam materialul, nici forma, ci doar suprafata celor 4 ape.

In acest context, este necesara autorizatia? Mentionez ca nu avem probleme de vecinatate care sa contravina art 615 din codul civil.

Multumesc.
se schimba chiar si materialele din care a fost executat acoperisul
Pentru competenta informare/solutionare sesizati oficial directia corp control din cadrul primariei responsabile
Cu destul aintarziere, pentru care-mi cer scuze, multumesc pentru opinii.
In mod logic si normal veti avea nevoie de autorizatie de construire. Asta presupune certificat de urbanism , avize si proiect si autorizatia in sine. Datorita faptului ca totusi este o lucrare nu foarte complexa, puteti incerca sa obtineti avizul asociatiei de proprietari si avizul vecinilor direct afectati si sa efectuati lucrarea. B-)
Riscul unei eventuale amenzi va apartine, insa, pe de alta parte , decat sa va ploua in casa si sa asteptati 2 ani pana obtineti toate avizele si autorizatia, mai bine va efectuati lucrarea!:D