Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Am 49 de ani, lucrez din anul 1980 si am 19 ani si 8 luni grupa 1 iar grupa speciala 6 ani si 4 luni. As vrea sa stiu cand ies la pensie iar ani de servici am 30 din care 1 an si 6 luni armata. Multumesc
Dvs. nu indepliniti conditiile pentru a iesi la pensie anul acesta. Raspunsul meu este dat in functie de prevederile Legii nr. 19/2000 si este inutil, avand in vedere ca acest act normativ va fi abrogat. Reveniti in vara, proiectul viitoarei legi a pensiilor cuprinde reglementari mai avantajoase in privinta reducerii varstei standard de pensionare in cazul celor care au lucrat in conditii speciale si in grupa I de munca.

Date generale: Un barbat nascut in 1960 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 28 de ani si 6 luni i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca de 9 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 38 de ani. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca si in conditii speciale am aplicat reducerea de la art. 42 din Legea nr. 19/2000. Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani dar pensie pentru limita de varsta puteti solicita mai devreme, respectiv atunci cand veti implini 59 de ani.

Ce-as face eu in locul dvs.: As depune cerere pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta imediat dupa ce as implini 50 de ani, avand in vedere prevederile art. 3 din Legea nr. 226/2006.
Succes!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea