avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe chirii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe chirii

Buna ziua,as avea o intrebare legata de momentul efectiv cand se plateste impozitul pe chirie in cazul persoanei fizice?in fiecare luna,la 3 luni,anticipat?..cum e?

Iar in cazul special in care se stipuleaza in contractul de inchiriere ca plata se face anticipat pe 1 an?

Multumesc anticipat
Daniela
Cel mai recent răspuns: badela , utilizator 13:45, 3 Iunie 2009
Cred ca anual. In formularul privind impozitul pe venitul legal, care se completeaza de catre cei care au si alte venituri in afara de salariu, este specificat venituri din chirii. Acolo scrieti suma. Va veni acasa ulterior o hartie care va specifica exact suma ce trebuie platita.
Cred ca anual. In formularul privind impozitul pe venitul global, care se completeaza de catre cei care au si alte venituri in afara de salariu, este specificat venituri din chirii. Acolo scrieti suma. Va veni acasa ulterior o hartie care va specifica exact suma ce trebuie platita.
...Pai si impozitul pe salar se specifica in formularul de impozit anual,dar de aia se vireaza lunar,...intre timp m-am lamurit ca se plateste la 3 luni cu termene:15 martie, 15 iunie, 15 sept si 15 dec;......dar tot nu stiu in cazul special in care se stipuleaza in contract ca plata se face anticipat pe 1 an de pilda.....cand si cat se vireaza impozitul?

Daniela
...Pai si impozitul pe salar se specifica in formularul de impozit anual,dar de aia se vireaza lunar,...intre timp m-am lamurit ca se plateste la 3 luni cu termene:15 martie, 15 iunie, 15 sept si 15 dec;......dar tot nu stiu in cazul special in care se stipuleaza in contract ca plata se face anticipat pe 1 an de pilda.....cand si cat se vireaza impozitul?

Daniela
...Pai si impozitul pe salar se specifica in formularul de impozit anual,dar de aia se vireaza lunar,...intre timp m-am lamurit ca se plateste la 3 luni cu termene:15 martie, 15 iunie, 15 sept si 15 dec;......dar tot nu stiu in cazul special in care se stipuleaza in contract ca plata se face anticipat pe 1 an de pilda.....cand si cat se vireaza impozitul?

Daniela

Alte discuții în legătură

chiria apartament iulica2009 iulica2009 buna ziua, dau in chirie un apartament si as dori sa stiu cat este impozitul care trebuie sa-l platesc la Finante pe chiria incasata (vezi toată discuția)
Cum aflu/calculez impozitul pe venitul global? apollo apollo M-ar interesa modalitatea de calcul a impozitului pe venitul global. Dominiciliul este in strainatate si singurul venit este cel din inchirierea apartamentului ... (vezi toată discuția)
Închiriere apartament noriszah noriszah Vreau sa inchiriez un apartament intre luna decembrie 2017 si iunie 2018 . Este necesar completare declaratie anaf pentru inchiriere apartament daca am sub un ... (vezi toată discuția)