Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri comune

in urma unui proces de divort si partaje bunuri comune, instanta constata ca reclamanta are o contributie superioara la masa bunurilor de impartit si cu toate acestea atribuie apartamentul paratului. Reclamanta este plecata in Italia la munca, iar cu banii castigati a cumparat apartamentul sus mentionat. In urma casatoriei a rezultat un minor care i-a fost incredintat tatalui, deoarece reclamanta trebuie sa mai stea o perioada in Italia sa achite o datoriei (imprumut in avans- contravaloarea muncii ce va trebui sa o presteze reclamanta ca menajera pentru 2 ani). Revenirea acesteia in tara depinde de apartamentul in discutie, nu are unde sa locuiasca. Paratul a solictat incredintarea minorului doar pt a obtine apartamentul la partajul bunurilor comune. Are cineva o speta asemanatoare prin care instanta atribuie apartamentul reclamantei desi minorul i-a fost incredintat tatalui??? Reclamanta ar fi de acord ca paratul sa locuiasca cu copilul pana la intoarcerea ei in tara in apartamentul respectiv, apoi, va solicita incredintarea minorului ei, si va locui in continuare cu copilul in apartamentul respectiv, urmand ca paratul sa paraseasca apartamentul.
La inceputul descrierii ati spus ca apartamentul a fost atribuit paratului, ca la sfarsit sa spuneti ca apartamentul a fost atribuit reclamantei :O
Care este de fapt intrebarea dvs ???
apartamentul i-a fost atribuit paratului, insa daca reclamanta ar ataca sentinta si ar solicita sa i se atribuie ei apartamentul, cu conditia sa permita paratului sa locuiasca in apartament cu copilul pana revine ea in tara, ce sanse sunt, o speta asemanatoare m-ar interesa
sa inteleg ca apartamentul i s a dat in totalitate sotului tau ... dar nu i s a fixat o suma de bani( sulta) sa ti plateasca tie?eu m am aflta intr o situatie oarecum asemanatoare ..i s a dat apart in totalitate cu conditia sa mi platesca sulta de x.nu prea cred ca ar fi sanse sa ti l dea tie in totalitate .. dar trebuie incercata alta optiune.contacteaza un avocat care sa te indrume ... nu lasa sa treaca timpul.. sa nu fie prea tarziu . succes1