Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

eu si cei 2 frati am primit de la mama un AP.cu 2 cam, eu despagubindu-i pe cei 2 frati luand un credit cu ipoteca pe acel ap in sept 2008.Sotia a divortat in Oct.2009 ,eu nu am locuit cu ea din ian.2009 drept pt care doar eu am platit rata la ap pana in prezent.sotia ar avea pretentii din ap.cu toate ca am platit impreuna doar 4 rate si nu am avut bani pt.avans ,avansul constituindu-l partea mea primita de la mama.In cazul unui partaj ar putea avea pretentii din ap.sau numai din ratele achitate impreuna ?
In eventualitatea unor raspunsuri de specialitate va multumesc cu deosebita stima Adrian din Oradea
Conf. art. 30 din Codul Familiei bunurile care sunt dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale sotilor. Asadar se prezuma ca posedati si detineti acest bun impreuna.
Ea ca orice persoana are dreptul sa ceara, are dreptul la anumite pretentii, mai mult sau mai putin justificate.
In cazul dvs. avand in vedere faptul ca dvs ati fost casatoriti doar pentru pentru putin timp ea poate avea pretentii doar la partea care a fost achitata in timpul casatoriei, adica 4 rate.
Depinde in foarte mare masura ce fel de act ati incheiat pentru achizitia apartamentului.
O zi buna.
buna ziua!
dvs ati dobandit imobilul prin partaj.
actul de partaj, este un act declarativ, ceea ce pp ca dvs ati dobandit inca de la inceput acel imobil singur.
sotia nu are niciun dr de poprietate asupra acestui imobil.
va putea invoca un drept de creanta.
act de vanzare cumparare
multumesc pt raspuns
este vorba de un act de vanzare cumparare?
din ce ati scris dvs, credeam ca este vb de un act de partaj.
in cazul acesta, lucrurile se schimba intrucat bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune.
mai exact la ce data v-ati casatorit si la ce data ati incheiat contractul de ipoteca si contractul de vanzare-cumparare?