avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate sau nu?

Buna ziua,
intrebarea este simpla: in timpul casatoriei socrii mei au decedat,sotul cu sora lui fac succesiunea.
La partaj pot cere o cota parte din apartament si teren?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: vicar , utilizator 14:55, 25 Februarie 2010
buna ziua!
dvs sa cereti?
daca raspunsul este da, raspunsul meu este NU, dvs nu veniti la succesiunea socrilor.
poate in cazul in care v-au lasat un testament.
multumesc
fiind doar doi frati, bunurile care intra in masa succesorala se impart in cote egale.Ideea este ca unul din ei trebuie sa opteze pentru atribuirea in natura a apartamentului urmand sa-l despagubeasca pe celalalt cu sulta in bani.
O firma care este infiintata in timpul casatoriei intra in masa partajabila?
Mentionez ca fostul sot este unic administrator.
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2010
vicar, utilizator
nu

Alte discuții în legătură

Probleme partaj in cazul unui divort asbinvest asbinvest In cazul unui divort se face partaj pe bunurile , banii de rulaj , divedendele din cadrul firmei sotului in care este unic actionar ; in cazul decesului ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune vali206 vali206 Trebuie sa dezbatem succesiunea in urma socrului meu, mostenitori fiind :sotia supravietuitoare si fiu,l iar masa suucesorala se compune din 2 apartamente.Este ... (vezi toată discuția)
Parti sociale srl ,fostul sot unic asociat d-r d-r In timpul casatoriei s-a infiintat un SRL ,sotul fiind unic asociat . Partile sociale pot intra in masa partajabila a bunurilor comune ? (vezi toată discuția)