Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate sau nu?

Buna ziua,
intrebarea este simpla: in timpul casatoriei socrii mei au decedat,sotul cu sora lui fac succesiunea.
La partaj pot cere o cota parte din apartament si teren?
multumesc anticipat
buna ziua!
dvs sa cereti?
daca raspunsul este da, raspunsul meu este NU, dvs nu veniti la succesiunea socrilor.
poate in cazul in care v-au lasat un testament.
multumesc
fiind doar doi frati, bunurile care intra in masa succesorala se impart in cote egale.Ideea este ca unul din ei trebuie sa opteze pentru atribuirea in natura a apartamentului urmand sa-l despagubeasca pe celalalt cu sulta in bani.
O firma care este infiintata in timpul casatoriei intra in masa partajabila?
Mentionez ca fostul sot este unic administrator.
vicar, utilizator
nu