Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Procedura de conciliere intr-o dauna RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Procedura de conciliere intr-o dauna RCA

Cum se realizeaza o procedura de conciliere transmisa catre societatea de asigurare RCA ?
Accident soldat doar cu daune materiale
Vreau sa chem in instanta soc de asigurari pentru acoperirea prejudiciului creat.
In conditiile in care aceasta a incalcat norma RCA , nu a acordat integral dauna si a intocmit o ofera de despagubire dupa "ureche". plus neacordarea unor repere de siguranta rutiera.
au trecut 9 luni de la deschiderea dosarului de dauna

La conciliere tre sa participe, eu, pagubitul, soc de asigurare, avocatul si cel ce se face vinovat de producerea accidentului?
Trebuie sa participe si vinovatul?

In actiunea in instanta se cheama si vinovatul ?
Intreb asta,, luand in calcul ca vinovatul sa isi schimbe declaratia fata de ce a declarat in procesul verbal.
Vinovatul a primit doar avertisment si 3 puncte de penalizare.
Nu am pretentii asupra acestuia, imi vreau recuperarea integrala a daunei.
Autovehiculul fiind nereparat.

multumesc
inteleg ca aveti avocat.. vorbiti cu el cum vrea sa procedeze si cum zice el e bine:D
In cazul procesului,este obligatorie citarea persoanei responsabile de producerea accidentului,in calitate de intervenient fortat.
La proces este obligatorie si prezenta vinovatului de accident. Pt.sustinerea cauzei ,atelierul de reparatii va poate pune la dispozitie note tehnice din care sa rezulte ca anumite piese nu pot fi tehnologic reparate dearece pun in pericol siguranta circulatiei.Puteti apela si un expert judiciar auto care sa confirme sau sa infirme cele spuse de service. Oricum, ajutorul unui avocat specializat pe asfel de cauze este benefic. mult succes.
bun
si in cazul in care vinovatul nu isi mai recunoaste vina ce se intampla?
mentionez ca acceptat cele scrise in PV cu mentiunea ca nu m-a vazut.
multumsec
Vinovatul avea un termen in care putea contesta procesul verbal.Daca nu a facut acest lucru,nerecunoasterea ulterioara nu il ajuta cu nimic.