Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contraventie la L.61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contraventie la L.61/1991

va salut! situatia e aceasta: azi-noapte ( 28.02.2010) am fost oprit in trafic de un agent de politie si sanctionat pt. ca nu purtam centura de siguranta. pt. ca am coborat din masina si am intrebat agentul de politie de ce sunt sanctionat- eu invocand niste circumstante atenuante pt. faptul ca nu purtam centura de siguranta - acesta s-a infuriat si mi-a mia dres o amenda de 800 lei pt. ,,injurii la adresa lui si a Politiei Romane",specificand in p.v. ca am savarsit contraventia prev. la art.2 din L.61/1991. asa cum arata p.v. intocmit,eu zic ca e redactat conf. prev.legale, dar..am totusi o intrebare : la rubrica in care se precizeaza ca pot achita jumatate din cuantumul amenzii stabilite in 48 de ore, agentul de politie a taiat mentiunea asta si a scris aceeasi suma stabilita mai sus in p.v., adica 800 lei. ma pot lega de acest lucru pt. a contesta p.v. , sau legea nu prevede posibilitatea de a achita jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore, pt. contraventiile prevazute la art.2, L.61/1991 ? multumesc pt. ajutor.
contraventiile savarsite la legea nr. 61/1991 nu se bucura de ...............jumatate din minimul amenzii in 48 de ore
Legea nu prevede posibilitatea de a achita jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore, pt. contraventiile prevazute la art.2, L.61/1991. Puteti formula contestatie la procesul verbal pentru alte motive daca sunt acestea.
Succes!