Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier judiciar

daca cazierul juridic se sterge singur,si dupa cati ani? multumesc
trebuie sa cereti dumneavoastra instantei reabilitarea judecatoreasca!
dms_ot a scris:

daca cazierul juridic se sterge singur,si dupa cati ani? multumesc

Nu,cazierul judiciar nu se sterge in mod automat.Este necesar ca dvs.sa solicitati instantei de judecata reabilitarea,in cazul in care indepliniti toate conditiile pentru aceasta.
~ Conținut șters la cerere ~
Mai exista inca un mod de reabilitare: in cazul suspendarii conditionate sau sub supraveghere. Dupa trecerea termenului de incercare, se reabiliteaza de drept( daca nu s-a savarsit o noua infractiune inauntrul termenului de incercare).
Se impune precizarea esentiala ca inregistrarile in cazier o data operate ,dupa decaderea termenului,nu mai apar in cazierul curent,care eventual il solicitati dvs,ele raman definitiv inregistrate in cazierul dvs operational