Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare nume de familie

In OG 41/2003 nu am gasit nici o prevedere referitor la cazul in care se doreste ca, in momentul casatoriei, un cuplu sa isi aleaga un nou nume de famile, diferit de ambele lor nume. Mai exista o alta lege care sa reglementeze schimbarea de nume?
Care este intreaga procedura? Sper ca acest lucru este posibil.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
ordonanta cu pricina contine si procedura....vedeti si codul familiei, art.27.
In primul rand, multumesc pentru raspunsul rapid.
Din pacate in Codul Familiei , art 27 nu este mentionata varianta dorita de mine
(Art. 27. - La încheierea căsătoriei, viitorii soti vor declara, în fata delegatului de stare civilă7, numele pe care s-au învoit să-l poarte în căsătorie.
Sotii pot să-si păstreze numele lor dinaintea căsătoriei, să ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.)
Eu doresc ca noul nostru nume de familie sa nu aiba nimic de-a face cu numele vreunuia dintre noi. Sa fie pur si simplu un nume nou.
Este posibil?
cred ca nu.
doar daca, ulterior incheierii casatoriei, va regasiti in una din situatiile in care puteti cere schimbarea numelui pe cale administrativa, nume obscen s.a.m.d.
Dar daca isi schimba el numele inainte? De exemplu pe motiv ca seamana cu un prenume feminin (concret: Tudora).
Se poate? Daca da, cam cat dureaza, cam cat costa si daca avem nevoie de un avocat?
Multumesc, din nou.
adresati-va primariei, departamentului mentionat in ordonanta si functionarii de acolo va vor indruma in continuare, nu cred sa fie absoluta nevoie de un avocat. totusi, eu consider ca numele de familie nitel efeminat:) nu constituie un motiv intemeiat pt admiterea cererii de schimbare a numelui....ordonanta contine si situatiile in care se poate cere o asemenea modificare, va rog sa o cititi, eu nu dispun in acest moment de un program legislativ.