Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dupa cererea de inchiderea cartii de munca pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dupa cererea de inchiderea cartii de munca pentru pensie anticipata, mai mergem la munca?

Buna ziua,
Trebuie lamurit urmatorul aspect:
- Cand indeplinim conditiile pentru pensionare anticipata, depunem o cerere cerand in acest scop, incheierea cartii de munca incepand cu data de.......
- Cererea este depusa cu o luna inainte de data specificata
- Oare dupa data de la care am solicitat incheierea raporturilor de munca, mai suntem obligati sa mergem la serviciu, pana la primirea deciziei? Asta dureaza cel putin 3 luni!!!!
- daca raspunsul este DA, nu este logic sa fie asa., pentru ca legiuitorul are ca scop varianta cea mai favorabila oricarei persoane.
- pentru o persoana care are reale probleme de sanatate si nu mai este in stare sa mearga la serviciu desi indeplineste conditiile de pensionare anticipata, trebuie sa se pensioneze de boala???? In cazul lui, clar ca este paguboasa aceasta forma de pensionare. . Care este scopul legii , in favoarea omului in cauza?
Care este scopul legii , in favoarea omului in cauza?

Legiuitorul protejeaza salariatul in sensul de a-si pastra locul de munca in cazul in care dosarul este respins. Daca nu doriti sa mai mergeti la munca puteti solicita CFP sau puteti inceta raporturile de munca cu acordul partilor.
pneagu a scris:

Care este scopul legii , in favoarea omului in cauza?

Legiuitorul protejeaza salariatul in sensul de a-si pastra locul de munca in cazul in care dosarul este respins. Daca nu doriti sa mai mergeti la munca puteti solicita CFP sau puteti inceta raporturile de munca cu acordul partilor.

Am specificat ca indeplinirea conditiilor de pensionare sunt verificate - este vorba de 41 ani de cotizare si 57 ani inpliniti. Este vorba de o operatie suferita si 180 zile concediu medical. Este intr-o grea convalescenta. NU poate merge la munca fara o recuperare deplina. Locul de munca nu primeaza sanatatii mai ales ca sunt conditiile de pensionare anticipata indeplinite.
De ce nu solicita incetarea contractului cu acordul partilor (art.55 lit.b)? Si concediu fara plata este o solutie pana va sosi decizia.
1. Cand faceti cerere de pensionare (catre angajator), nu se "incheie" carnetul de munca. In acesta se inregistreaza: "propus la pensie... cu data de...".
2. Pana la intrarea in posesia deciziei de pensionare, angajatorul nu va poate inceta contractul individual de munca (CIM) din motiv de pensionare.
3. Nu va obliga nimeni sa mergeti la serviciu pana la primirea deciziei de pensionare. Pentru asta puteti face o cerere de incetare a CIM, cu acordul partilor.
4. Daca nu va mai duceti la serviciu s-ar putea sa vi se desfaca CIM disciplinar (absente nemotivate).
5. Sa nu va pensionati medical pentru ca in acest caz, din aceasta pensie nu poate trece la pensie anticipata ci numai la pensie de limita de varsta, cand veti indeplini conditiile.
pneagu a scris:

De ce nu solicita incetarea contractului cu acordul partilor (art.55 lit.b)? Si concediu fara plata este o solutie pana va sosi decizia.

Sunteti f. amabila si va multumesc. Ma preocupa problema, deoarece in 4 februarie 2010, in timpul concediului medical, a formulat cerere pentru inchiderea cartii de munca incepand cu 1 martie , in vederea pensionarii anticipate. Au fost promisiuni ca vom primi cartea de munca pentru a o depune la CPJ pana la data respectiva, cu completarile de rigoare. Acum este 1 martie si nu este la serviciu ( ca nu poate). MI se spune s-a operat in cartea de munca propunerea de pensionare incepand cu 1 martie, dar nu ne-a a fost trimisa , in vederea depunerii la CPJ.
In cazul in care se solicita lichidarea, cum se va opera in cartea de munca daca s-a scris propunerea de pensionare?
Daca in in urmatoarele zile primim cartea de munca, sa o depunem la CJP, putem cere sa se calculeze pensia incepand cu 1 martie 2010?
Credeam ca daca este anticipata, odata cu dosarul trebuie sa depunem dovada ca au fost incheiate raportului de munca cu institutia de la acea data.
Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Cu consideratie.