Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei

Buna seara!!va rog frumos sa-mi spuneti cand poate sa iese tatal meu la pensie daca are vasta de 56 ani si 11 luni si prezinta o vechime de: 1972 in meseria de miner- 4 luni, 1974-7 luni, 1975-10luni incadrandu-se in grupa I de munca in proportie de 100% conform ordinului 50/1990, anexa I, pct 1.
A urmat stagiul militar si apoi cu carte de munca din 1976 pana in prezent, incadrandu-se in grupa II de munca, lucrand tot in minerit la suprafata.
Va multumesc anticipat!!!!
Interventie moderator
Va rog sa nu deschideti mai multe topicuri in legatura cu tatal dvs., veti primi raspuns.

In legatura cu intrebarea dvs.
Precizati data exacta a nasterii tatalui dvs. Intre 1972-1975 tatal dvs. a lucrat doar 14 luni, asa cum rezuta din mesaj?
Precizati in ce conditii a lucrat dupa data de 01.04.2001, deosebite sau speciale? In grupa II nu avea cum sa lucreze, Ordinul nr. 50/1990 a fost abrogat incepand cu 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000.

Reveniti cu raspunsurile la intrebarile mele in acest topic si va rog sa aveti rabdare, raspunsul nu este tocmai unul usor.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Imi cer scuze!!!
Nascut pe 20-aprilie-1953, si dupa data de 01-04-2001 a lucrat in conditii deosebite!
Va multumesc!!!!!!!!!!!
M-ati omorat cu semnele de exclamatie. :)
Si in perioada 1972-1975 a lucrat doar 14 luni? Ati uitat sa raspundeti si la intrebarea aceasta.
Precizati si data angajarii, sau macar luna din anul 1976 cand a inceput sa lucreze in grupa II.
In perioada 1972-1975 a lucrat 21 luni, si angajat cu carte de munca in octombrie 1976 a inceput sa lucreze in grupa II.
Va multumesc!
Date generale: Un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de tatal dvs. de aproximativ 35 de ani si 2 luni i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 6 ani si 7 luni, rezultand un stagiu total de 41 de ani si 9 luni. Din punctul de vedere al stagiului, tatal dvs. indeplineste conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca si in conditii deosebite tatal dvs. are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani.

Prin urmare, tatal dvs. poate depune cererea pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta in 21 aprilie 2010, adica imediat dupa ce implineste 57 de ani.

O pensie linistita ii doresc. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea