Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxe salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxe salariat

:ban:as dori sa stiu ca si angajat in afara de taxele care le platim cu totii , cas , somaj , asig de sanatate , etc , altceva nu main avem de platit, de exemplu eu am lucrat undeva unde aveam 1400 de ron net trecut pe carte de munca si altceva eu nu am mai platit . un angajator mi-a spus ca la un salariu de 1000 de ron , platim si noi din mana taxe , mi se pare cam ciudat , si ne-a propus sa ne dea 700 de ron pe cartea de munca si restul in mana , cica tot pt noi mai bine ca sa nu mai platim taxe :O, mi se pare f ciudat , puteti sa ma lamuriti si pe mine va rog cum sta treaba mai exact va rog , mai exact ce beneficii are de fapt el din asta
Va rog sa detaliati coerent situatia dvs. intrucat este greu de urmarit ceea ce vreti sa semnalati.

Multumesc
da stiu ca nu a fost prea coerent :D, scze, ma intereseaza sa stiu daca eu ca si anagajat la o firma , tre sa platesc anumite taxe din mana ? va intreb pt ca angajatorul ne-a spus ca ar fii mai bine sa ne treaca pe carte de munca suma de 700 de ron in loc de 1000 de ron , pt ca in felul acesta ne scuteste pe noi sa platim niste taxe in plus ... (la acea dif de 300 de ron) , eu i-am spus ca de fapt el este acela care plateset taxe mai mici , dar a mentionat ca nu este adevarat ca el oricum achita aceeasi suma , ceea ce nu cred ca este adevarat , va multumesc
Calitatea de salariat inseamna ca exista un raport de munca rezultat in urma incheierii CIM si inregistrat la ITM.
Totodata salariatul presteaza o activitate si pentru aceasta este remunerat.
Salariul tarifar de incadrare este cel inscris in CIM ,la acesta angajatorul calculeaza contributii,se rettin si ceea ce ramane se plateste salariatului.

Salariu Brut = 700 lei
Fond Somaj 0.5% = 4 lei
Fond Sanatate 5.5% = 39 lei
Fond CAS 10.5% = 74 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 583 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 333 lei
Impozit (0 lei + 16% din 333) = 53 lei
Salariu Net = 530 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 4 lei
Fond Sanatate 5.2% = 36 lei
Fond CAS 20.8% = 146 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 2 lei
Fond CAAM 0.2% = 1 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 6 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 2 lei
TOTAL = 197 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 897 lei

Salariu Brut = 1,000 lei
Fond Somaj 0.5% = 5 lei
Fond Sanatate 5.5% = 55 lei
Fond CAS 10.5% = 105 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 835 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 585 lei
Impozit (0 lei + 16% din 585) = 94 lei
Salariu Net = 741 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 5 lei
Fond Sanatate 5.2% = 52 lei
Fond CAS 20.8% = 208 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 3 lei
Fond CAAM 0.2% = 2 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 9 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 3 lei
TOTAL = 282 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 1,282 lei