Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calomnia sau insulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calomnia sau insulta

o "prietena" mi-a facut plangere penala pentru inselaciune. Am dovedit cu acte, am primit neinceperea urmaririi penale. O pot actiona in judecata? Ii pot cere daune?
iar mai nou, calomnia a fost dezincriminata.....:(
offtopic: personal, nu sunt de acord cu aceasta masura....societatea romaneasca actuala nu este pregatita;)
ALOOOOO ... MODERATORIIIII !!!!!!
De dimineata am raspuns la acest topic .. si acum vad ca mi-a disparut mesajul !!!!!

Raspunsul era de genul :
nu este calomnie sau insulta.
poate fi denuntare calomnioasa (art. 259 cp) daca "prietena" a actionat cu intentie.

Nu o puteti chema in instanta ci se face plangere la Politie.
sunt 2 topicuri cu acelasi titlu si acelasi autor...eu am raspuns dupa tine, gavril, dar am postat pe asta....asta reiese si din inceputul raspunsului meu....
au ! asa e. sorry ! eu imi facusem 1001 de scenarii in minte, mai ales ca i-am reprosat unui moderator ca mi-a schimbat continutul unui mesaj. Deja faceam planul de lupta :)
da,daca aveti suficiente probe pentru a demonstra ca v-a acuzat de inselaciune cu rea-credinta (adica a stiut ca nu ati inselat-o,insa v-a a acuzat totusi), puteti formula la politie o plangere penala pentru denunt calomnios.