Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... insulta ºi calomnia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

insulta ºi calomnia

Angajatorul mi-a desfiinţat postul după ce a aflat că am făcut o reclamaţie la poliţie pentru mai multe ilegalităţi ce le-a făcut. L-am acţionat în judecată la Tribunal, secţia Litigii de Muncă, dar, acesta când a primit citaţia de la Tribunal mi-a făcut reclamaţie la poliţie, acuzându-mă de furt şi distrugere de documente din cadrul firmei. Acest lucru nu este adevărat, fapt dovedit şi de poliţie care a dispus neânceperea urmăririi penale în cauză,( lit.a -fapta nu există). Pot acţiona în judecată angajatorul în civil, şi să-i cer daune morale consistente, având în vedere că sunt o persoană cunoscută, am lucrat cu publicul, iar reprezentantul angajatorului a publicat articole în presa locală şi a dat interviuri la posturile de radio şi televiziune unde mă acuza de furt.
Daca vi s-a adus un prejudiciu puteti apela la justitie si sa solicitati daune morale
ii faceti plangere penala pentru denunt calomnios
Situatie delicata ,care avand in vedere relatiile intre parti ,greu va da castig de cauza uneia dintre acestea
Potrivit constitutiei,toti cetatenii sunt egali in drepturi,au dreptul sa se adreseze autoritatilor publice si in plus art 30 consfiinteste libertatea de exprimare a gandurilor sau opiniilor
Denuntarea calomnioasa presupune caracterul mincinos al invinuirii
Art 10 din Conventia pentru apararea Drepturilor Omului si a Libertatilor Fundamentale la care Romania a aderat prin L nr 30/1994,consacra dreptul de exprimare a oricarei persoane ,drept care include si libertatea de opinie,
libertatea de a primi si a comunica informatii si idei

Invinuirea mincinoasa presupune un denuntator care stie de la inceput ca invinuirea se refera la o fapta care nu exista sau care nu este savarsita de persoana invinuita
Daca denuntatorul a fost intr-o eroare evidenta asupra situatiei de fapt,denuntul sau ,chiar daca ar cuprinde afirmatii vexatorii la adresa unei persoane ,nu poate constitui temei legal pentru tragerea la raspundere penala in baza art 259 Codul penal
Calomnia si insulta au fost dezincriminate printr-o decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, dispozitiile respective nu mai sunt in vigoare!
Insulta si calomnia sunt dezincriminate.
;)