avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Magazin alimentar in curtea proprie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Magazin alimentar in curtea proprie

Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un magazin la mine in curte,cu produse alimentare.[paine,zahar,ulei,faina, sucuri e.t.c]
a] As vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuiesc?
b] De unde se pot elibera aceste acte?
c] Cati bani mi-ar trebui pentru aceasta afacere?
Va multumesc,si astept din partea dvs ajutor.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 00:49, 4 Martie 2010

Pasul 1 - Actele de identitate ale viitorilor asociati in original si 3 copii
Pasul 2 - Dupa alegerea formei societatii

- Alegerea obiectului de activitate al firmei, potrivit clasificarii CAEN; stabilirea obiectului principal de activitate si a obiectelor secundare de activitate.
- Contract de comodat (e necesara o copie a actului de proprietate al imobilului in care se declara sediul social
- Alegerea denumirii societatii (se dau cel putin 3 denumiri)
- Stabilirea capitalului social. Capitalul social minim este de 200 lei pentru SRL
- Stabilirea administratorului societatii
- Stabilirea tipului de societate: microintreprindere, intreprindere mica sau mijlocie
- Se alege ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu.
Pasul 3

- Rezervarea denumirii societatii
- Incheierea contractului de inchiriere, daca spatiul unde se desfasoara activitatea nu este proprietate personala
- Intocmirea actului constitutiv
- Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori
- Cazierele fiscale ale viitorilor asociati
- Deschiderea contului in banca si depunerea capitalului social
- Depunere specimen semnatura la notarul public
Pasul 4

Se depun la Registrul Cometului:

- Cererea de inregistrare a societatii
- Cererea sau declaratia, dupa caz, de aviz pompieri
- Cererea sau declaratia, dupa caz, de aviz sanitar
- Cererea sau declaratia, dupa caz, de avizul muncii
- Cererea sau declaratia, dupa caz, de aviz mediu
- Fisa de prezentare a sediului social si a activitatii
Pasul 5

Se depune intrega documentatie la Oficiul Registrul Comertului. In termen de aproximativ 21 de zile vor iesi actele de infiintare ale societatii, si anume: certificat de inregistrare, anexa avize necesare, avize colaterale, incheierea de acordare a personalitatii juridice, etc. Se poate cere si eliberarea cu regim de urgenta a actelor, dar in acest caz taxele se majoreaza cu 50%.



La ce forma de organizare v-ati gandit?
Daca doriti sa infiintati o SRL aveti raspunsul, daca doriti ca forma de organizare PFA… nu prea aveti raspunsul; de aceea, ar trebui sa reveniti cu precizari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma mixta/ capital social minim ioana-india ioana-india sunt casatorita cu un cetatean strain, si am vrea sa ne infiintam o societate in Romania, in ianuarie sau februarie, poate cineva sa-mi spuna care este ... (vezi toată discuția)
Ce acte si cati bani sunt necesari infiintarii unei societati? Ciutacu D. Ciutacu D. Buna seara! sunt absolventa 2009 si doresc sa infiintez impreuna cu prietenul meu o firma pentru comercializarea de produse tip 38000 lei vechi. Nu am reusit ... (vezi toată discuția)
Firma si carte de munca alinaelena89 alinaelena89 buna ziua. as dori si eu sa stiu ce acte sunt necesare pentru deschiderea unei firme de comericalizare de curele din piele si de asemenea daca as putea avea ... (vezi toată discuția)