avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... completare cerere chemare in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

completare cerere chemare in judecata

Am deschis o actiune in instanta, s-a stabilit termen de sfarsitul lunii si ma aflu in imposibilitate de a ma prezenta. Am omis sa mentionez in cererea de chemare in judecata ca procesul se poate judeca si in lipsa. Astfel conform art. 242 cod proc civ procesul se va suspenda din lipsa partilor. Pot trimite catre instanta o cerere in baza careia judecata sa se poata desfasura in lipsa mea? Este valabila trimiterea prin fax sau trebuie prin posta sau curier? Nu am prea mult timp la dispozitie.......
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:45, 6 Martie 2010
Se poate si prin fax dar daca este timp pana la termen , mai bine cu scrisoare recomandata.
Bafta!
puteti formula o cerere de amanare a cauzei motivata de imposibilitatea de a va prezenta
sau pt angajare aparator
daca nu, formulati o cerere prin care solicitati in temeiul art 242 alin 2 c.proc.civ judecarea cauzei si in lipsa
Va multumesc pentru promptitudine
In raport de interese,puteti comunica in timp util instantei imposibilitatea prezentarii,
fsolicitati amanare si acordare termen cu informare,fie solicitati direct in baza Art 242 alin 2 Cod procedura civila judecarea si in lipsa
Mai este necesara timbrarea acestei cereri de judecare in lipsa?

Alte discuții în legătură

Proces civil blonda de la drept blonda de la drept Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ,va rog,ajuta. Acum 2 luni am deschis un proces impotriva IPJ avand ca obiect anularea unui proces ... (vezi toată discuția)
Cerere de amanare a cauzei ContSters149882 ContSters149882 Salutare! Am si eu nevoie de un sfat.. Am un proces pe 26 Martie 2012, am primit citatia acum cateva zile. Insa nu pot ajunge, abia m-am angajat si nu pot ... (vezi toată discuția)
Cerere de amanare a cauzei edee edee Va salut , am un proces pe 13 , am contestat o amenda si nu ma pot prezenta datorita serviciului(plec din localitate) pot face cerere de amanare ? se aproba? (vezi toată discuția)