Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

proces civil

Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ,va rog,ajuta. Acum 2 luni am deschis un proces impotriva IPJ avand ca obiect anularea unui proces verbal intocmit de acestia, din motiv ca nu recunosc fapta , nu a fost intocmit corect si altele (dar asta este mai putin important pentru problema ce vreau sa o adresez,dar la cerere as putea sa postez motivele ).
A avut loc prima infatisare,m-am prezentat , IPJ-ul nu ,presedinta hotarand amanarea pentru o alta data a procesului pentru ca intimatul sa depuna intampinare. Tot dansa mi-a zis k prezenta mea la proces nu mai este necesara. Pana aici toate bune ,stiam k pe data de 9 urma sa fie procesul, nu m-am prezentat,asa cum am fost sfatuita ; acum am intrat pe net si am citit solutia procesului meu:
>>09/12/2008 INCH: Suspendat conform art.242 C.pr.civ. pentru lipsa părţilor Încheiere
Aceasta este sulutia ,recunosc k nu am inteles prea bine daca procesul e suspendat sau finalizat.Am citit art.242 >>daca nici una din parti nu se înfatiseaza la strigarea pricinii, desi au fost legal citate si nici nu s-a cerut, de catre cel putin una dintre parti, judecarea în lipsa.
blonda de la drept, utilizator
Daca nu ati depus o cerere in care sa solicitati judecarea cauzei in lipsa, instanta de judecata a suspendat cauza avand ca motivare , absenta partilor. Insa nu va ingrijorati.
Puteti face o noua cerere prin care repuneti actiunea pe rol. Cu stima!
blonda de la drept a scris:

Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ,va rog,ajuta. Acum 2 luni am deschis un proces impotriva IPJ avand ca obiect anularea unui proces verbal intocmit de acestia, din motiv ca nu recunosc fapta , nu a fost intocmit corect si altele (dar asta este mai putin important pentru problema ce vreau sa o adresez,dar la cerere as putea sa postez motivele ).
A avut loc prima infatisare,m-am prezentat , IPJ-ul nu ,presedinta hotarand amanarea pentru o alta data a procesului pentru ca intimatul sa depuna intampinare. Tot dansa mi-a zis k prezenta mea la proces nu mai este necesara. Pana aici toate bune ,stiam k pe data de 9 urma sa fie procesul, nu m-am prezentat,asa cum am fost sfatuita ; acum am intrat pe net si am citit solutia procesului meu:
>>09/12/2008 INCH: Suspendat conform art.242 C.pr.civ. pentru lipsa părţilor Încheiere

Potrivit art.242 alin.1 pct.2 C.proc.civ., instanţa va suspenda judecata , dacă niciuna din părţi nu se înfăţişează la strigarea pricinii.
Însă, pentru ca instanţa să dispună suspendarea, în acest caz, nu este suficientă simpla neprezentare a părţilor la termenul de judecată, fiind necesar ca ele să fi fost legal citate şi să nu fi solicitat judecarea în lipsă.
În ambele cazuri de suspendare prevăzute în art.242 C.proc.civ., singura modalitate de reluare a judecăţii este depunerea unei cereri de redeschidere a judecăţii, făcută de una din părţi , instanţa neputând repune din oficiu cauza pe rol .
Potrivit art.3 lit.ş din Legea nr.146/1997, cererea pentru repunerea pe rol a cauzei, când suspendarea judecăţii se datorează părţilor, se timbrează cu 50% din taxa judiciară de timbru pentru cererea sau acţiunea a cărei judecare a fost suspendată, la care se adaugă şi timbrul judiciar.
În cazul redeschiderii judecăţii se impune citarea părţilor, în temeiul art.153 alin.2 pct.1 C.proc.civ., mai puţin a celei care a solicitat, personal sau prin mandatar, reluarea judecăţii.
A avut loc prima infatisare,m-am prezentat , IPJ-ul nu ,presedinta hotarand amanarea pentru o alta data a procesului pentru ca intimatul sa depuna intampinare. Tot dansa mi-a zis k prezenta mea la proces nu mai este necesara. Pana aici toate bune ,stiam k pe data de 9 urma sa fie procesul, nu m-am prezentat,asa cum am fost sfatuita ; acum am intrat pe net si am citit solutia procesului meu:
>>09/12/2008 INCH: Suspendat conform art.242 C.pr.civ. pentru lipsa părţilor Încheiere
Aceasta este sulutia ,recunosc k nu am inteles prea bine daca procesul e suspendat sau finalizat.Am citit art.242 >>daca nici una din parti nu se înfatiseaza la strigarea pricinii, desi au fost legal citate si nici nu s-a cerut, de catre cel putin una dintre parti, judecarea în lipsa.

Cauza a fost suspendata pentru ca, asa cum ati citit si dvs. in Codul de procedura civila, niciuna din parti, prin actiune (dvs.), respectiv prin intampinare (politia), nu a solicitat judecata in lipsa si nici nu a fost prezenta.
Formulati o cerere prin care solicitati repunerea cauzei pe rol, procesul nu este finalizat!
Deoarece plangerea contraventionala nu se timbreaza, nu este necesar sa timbrati cererea de repunere pe rol. Daca doriti, la termenul la care veti fi citata dupa repunerea pe rol, solicitati instantei sa consemneze in incheierea de sedinta ca vreti ca dosarul sa se judece si in lipsa dvs., chiar daca va veti prezenta, pe viitor, la toate termenele.
Evitati, astfel, ulterioare incidente procedurale de acest tip.
multumesc pentru raspunsuri,voi depunene cerere pentru a repune cauza pe rol ; imi puteti spune va rog ce trebuie sa cuprinda aceasta,sau exista un tipar ? :d
Domnule PRESEDINTE,

Subsemnatul(a) .............., domiciliat(a) in ................ Reclamant(a) sau parat(a) in dosarul nr. ......... al acestei instante, suspendat la data de ........... in baza art. ........

Va rog sa dispuneti REPUNEREA, PE ROL A CAUZEI (pentru ca a disparut cauza care a condus la suspendarea judecatii sale), fixand termenul de judecata si sa dispuneti citarea partilor.

In drept imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 245, C. proc. civ.

Depun chitanta de plata a 50% din taxa timbru achitata pentru actiunea initiala.

Data depunerii Semnatura,

Domnului PRESEDINTE al ..........................