avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Articol 242 c. pr. civilã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Articol 242 c. pr. civilã

Cum poate fi deblocat un proces care a fost suspendat în baza art. 242 c. procedură civilă? Una din părți, reclamantul, nu s-a putut prezenta din motive de sănătate dar până acum părea suficientă prezența avocatului. Cealaltă parte are tot interesul să blocheze procesul prin orice mijloc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 242. - Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii. Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.


Sa depuna la instanta o cerere in care va specifica ca potrivit art 245 cpc solicita redeschiderea judecatii.

Art. 245. - Judecarea reincepe:
1. prin cerere de redeschidere facuta de una din parti, cand ea s-a suspendat prin invoirea partilor sau prin lipsa lor;


De asemenea sa specifice in cerere ca doreste judecarea cauzei si in lipsa sa in temeiul art.242.alin.2,teza finala.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
andymaurul, utilizator
reclamantul poate face cerere la instanta care judeca in respectiva cauza sa se reia judecata - dat fiind faptul ca motivele care au generat suspendarea au incetat...
Sa intelegem ca in fapt suspendarea a fost dispusa pe art.242 alin 1 punctul 2????
(in sensul textului de lege '' daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii'')???
Deblocarea se numeste repunere pe rol, si se face conform art. 245 alin. 1 C.p.c.
Judecare reincepe:
1. prin cerere de redeschidere facuta de una din parti, cand ea s-a suspendat prin invoirea partilor sau prin lipsa lor;
Dar sa nu treaca mai mult de un an, pentru ca actiunea se perima, adica se considera ca nu a existat niciodata si trebuie luata de la inceput.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
Marcel Mihalache, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
VMBalan a scris:

Cum poate fi deblocat un proces care a fost suspendat în baza art. 242 c. procedură civilă? Una din părți, reclamantul, nu s-a putut prezenta din motive de sănătate dar până acum părea suficientă prezența avocatului. Cealaltă parte are tot interesul să blocheze procesul prin orice mijloc.


Nu exista probleme cu repunerea pe rol.
Este suficienta prezenta avocatului.
Cauza se poate repune pe rol insa va trebui sa timbrati din nou cu jumatate din suma initiala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca o cauza s-a suspendat pentru lipsa partilor,oricare din ele are interes o poate repune pe rol printr-o cerere in termen de un an de la data suspendarii, si va timbra cu 1/2 din taxa initiala de timbru.Daca nici una din parti nu solicita repunerea cauzei pe rol in termen de un an de la suspendare , cauza se perima (inceteaza procesul) si se poate face o noua actiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare pe 242 costea alina costea alina Suntem implicati intr-un proces la care tatal meu, in calitate de parat, nu s-a prezentat ( am fost eu in sala sa vad ce se intampla), iar avocata ... (vezi toată discuția)
Divort suspendat,repunere ivascudorudoru ivascudorudoru Sotia mea a inaintat actiune de divort,dar la a treia infatisare,de comun acord s-a cerut suspendarea.Intrebarea mea este urmatoarea: Eu pot deschide ... (vezi toată discuția)
Suspendarea judecarii cauzei tenis2 tenis2 Daca partile nu s-au prezentat si judecarea cauzei a fost suspendata .,ce se intampla in continuare?La cat timp ,instanta declara procesul ... (vezi toată discuția)