Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suspendare pe 242
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suspendare pe 242

Suntem implicati intr-un proces la care tatal meu, in calitate de parat, nu s-a prezentat ( am fost eu in sala sa vad ce se intampla), iar avocata reclamantilor a ajuns prea tarziu, deoarece mai avusese un proces in alta parte. In concluzie,d-na judecator a pastrat dosarul pentru pronuntare, dar astazi am aflat din condica ca s-a suspendat acest dosar pe 242. ce inseamna aceasta suspendare, ca nu se mai judeca doar daca se face cerere de repunere pe rol sau e o hotarare definitiva?
Art. 242
(1) Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii.
(2) Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.

Art. 245
Judecata reincepe:
1. prin cerere de redeschidere facuta de una din parti, cand ea s-a suspendat prin invoirea sau prin lipsa lor;

2. prin cererea de redeschidere, facuta cu aratarea mostenitorilor, tutorelui sau curatorului, a celui reprezentat de mandatarul defunct, a noului mandatar sau, dupa caz, a partii interesate, a administratorului judiciar sau a lichidatorului judiciar, in cazurile prevazute de art. 243.

Dupa un an de la supendare intervine perimarea.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat