Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati

Cum poate asociatia de locatari sa faca in asa fel penalitatile de ntirziere ca penalizarea sa fie mai mare decit suma datorata.de ex:am o restanta de:3600 de lei si pentru suma asta am o penalizare de 7100 lei.daca puteti sa-mi dati o explicatie? cu respect.VIRGINIA 1:(:(:(
penalitatile nu pot sa fie mai mari,actionati asociatia in instanta,ar fi bine sa va luati av.Succes!
Penalizarile pot fi mai mari decat restatele. Sa va explic. In luna mai 2007 ati avut de plata 100 lei. Aceasta suta de lei ati achitat-o in decembrie 2007 fara a achita si penalizarea de 40 de lei. Intretinerea din iunie 2007 de 120 lei ati platit-o in februarie 2008 dar nu ati platit si penalizarea de 60 lei. Si tot asa pana astazi cand actionandu-va in instanta se vede aveti restante din ianuarie 2008 pana in ianuarie 2010, dar penalizarile neachitate sunt din mai 2007 pana in ianuarie 2010.
Adica se calculeaza penalizari si pentru sumele care nu le mai datorati astazi dar pe care le-ati platit cu intarziere de 3-4 sau 12 luni intarziere plus penalizarile pentru cei 3600 lei pe care nu i-ati platit niciodata.