avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati

Cum poate asociatia de locatari sa faca in asa fel penalitatile de ntirziere ca penalizarea sa fie mai mare decit suma datorata.de ex:am o restanta de:3600 de lei si pentru suma asta am o penalizare de 7100 lei.daca puteti sa-mi dati o explicatie? cu respect.VIRGINIA 1:(:(:(
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:59, 9 Martie 2010
penalitatile nu pot sa fie mai mari,actionati asociatia in instanta,ar fi bine sa va luati av.Succes!
Penalizarile pot fi mai mari decat restatele. Sa va explic. In luna mai 2007 ati avut de plata 100 lei. Aceasta suta de lei ati achitat-o in decembrie 2007 fara a achita si penalizarea de 40 de lei. Intretinerea din iunie 2007 de 120 lei ati platit-o in februarie 2008 dar nu ati platit si penalizarea de 60 lei. Si tot asa pana astazi cand actionandu-va in instanta se vede aveti restante din ianuarie 2008 pana in ianuarie 2010, dar penalizarile neachitate sunt din mai 2007 pana in ianuarie 2010.
Adica se calculeaza penalizari si pentru sumele care nu le mai datorati astazi dar pe care le-ati platit cu intarziere de 3-4 sau 12 luni intarziere plus penalizarile pentru cei 3600 lei pe care nu i-ati platit niciodata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati loredana34 loredana34 buna ziua, m-am trezit peste noapte cu penalitati foarte mari la intretinere motivul acestora fiind ca asociatia a fost data in judecata si asa s-au calculat ... (vezi toată discuția)
Penalitati la intretinere deutza 93 deutza 93 as dori un insistent ajutor pentru urmatoarea problema:in perioada 2003-2006 am acumulat la intretinere o datorie de 6700 lei si o penalitate de 1500 lei in ... (vezi toată discuția)
Ref. penalitati la plata intretinerii dintr-o asociatie huber72 huber72 ce se intampla cu penalitatile aplicate intretinerii neplatite daca ajung la aceeasi valoare cu suma restantnta, neplatita??se merge mai departe cu aplicarea ... (vezi toată discuția)